Wpis z mikrobloga

Taki temat - "ups dla urządzenia 5v" - teoretycznie banalne "weź pań powerbanka i będzie".
z 230v przez zasilacz podłączone 5v do powerbanku usb, jako jego ładowanie. Do powerbanku podłączone urządzenie na USB. Pobiera niewielki prąd, mniejszy niż dopuszczalne 500mA, ale więcej niż 30-50mA z peakami rzędu 200mA.
ALE NIE!
Okazuje sie, że duża większość (jak nie wszystkie, które testowałem) powerbanków używanych jak UPS - zachowuje się poprawnie tylko jak jest naładowana i podłączona. Gdy braknie zasilania 230v - elegancko podtrzymują (pracują jak powinien powerbank)... I teraz zależnie:
- jak zasilanie 230v zdąży wrócić, nim powerbank się rozładuje, to jest ok - nadal ma napięcie na wyjściu, i się spowrotem ładuje do 100%
- jak zasilanie nie wróci, a powerbank zdąży się rozładować do 0%, wyłączy swoje wyjście ... To kaplica.
Po powrocie 230v się ładuje z powrotem ładnie do 100% - ale wyjścia nie uaktywni samoczynnie! Trzeba albo urządzenie odłączyć/podłączyć , albo nacisnąć guzik na powerbanku by go wybudzić. (co jest oczywiście niewykonalne, nie po to jest podtrzymanie, by ktoś jechał coś robić)

Owszem - zrobiłem autorski projekt prostego urządzenia, które jest zasilane z 5v z zasilacza "przed powerbankiem" - i gdy pojawia się napięcie z sieci (które ładuje powerbank) - to po odczekaniu kilku minut (tak, by dać szansę cokolwiek się naładować powerbankowi) załącza "sztuczne obciążenie" na wyjściu powerbanku na chwilę, i go obciążając - dzięki czemu się wybudza.
ALE - nie chce mi się tego wdrażać produkcyjnie, ani nikt mi za to nie zapłaci... Po prostu szukam powerbanków "bardziej głupich" - które dają 5v ZAWSZE jak tylko mają skąd energię brać.

Czy jedynym rozwiązaniem jest lepienie własnej przetwornicy 3.7>5v (choćby z chińskiej gotowej płytki) plus osobnej własnej ładowarki jak https://pl.aliexpress.com/item/32901129500.html i stada ogniw 18650 w pudełku?

#powerbank #elektronika #elektronikadyi
  • 11
@hrumque: kiedyś szukałem, to z pamięci już mi uciekło, ale były powerbanki na jakiejś serii układów które działały jak trzeba w takiej roli. Niestety nie pamiętam gdzie tą informacje znalazłem, ani na jakim układzie były oparte. Kolejny problem to znalezienie info co za elektronika siedzi w danym modelu...
ALE - nie chce mi się tego wdrażać produkcyjnie, ani nikt mi za to nie zapłaci... Po prostu szukam powerbanków "bardziej głupich" - które dają 5v ZAWSZE jak tylko mają skąd energię brać.


@hrumque: wszyskie paluchy na jedną 18650, pewnie też większość większych bez żadnych przycisków.
@hrumque: kiedyś szukałem, to z pamięci już mi uciekło, ale były powerbanki na jakiejś serii układów które działały jak trzeba w takiej roli. Niestety nie pamiętam gdzie tą informacje znalazłem, ani na jakim układzie były oparte. Kolejny problem to znalezienie info co za elektronika siedzi w danym modelu...


@Shemiaza: no właśnie. Wolałbym by to była "informacja jawna i publicznie reklamowana przez producenta/sprzedawcę" - by po prostu dać do działu zamówień
wszyskie paluchy na jedną 18650, pewnie też większość większych bez żadnych przycisków.

@wypokowy_expert: nie byłbym pewny. Mam tu w szufladzie dobre z 10 różnych takich chińczyków "wsadź se 18650 to se zrobisz powerbanka" - na jedną, na kilka itp, i jak zadziała zabezpieczenie under-voltage, to się ładowarka potem włącza, a na wyjściu napięcia ni ma póki nie zdejmiesz obciążenia i nie załączysz od nowa.
@hrumque: Nie ufam power-bankom. Ja bym dał normalny zasilacz buforowy i step-down do 5V.


@dktr: normalny w sensie z aku agm?
Odpada, musi pracować w zakresie temperatur itp, gdzie agm po roku zdycha (stąd modernizacja "po nowości" na powerbanki) choć ani raz nie podtrzymywał niczego ;/
@hrumque: Co to znaczy zdycha? O ile nie jest ładowany w ujemnej temperaturze i powyżej dopuszczalnego napięcia będzie służył długo. Mam kilka takich instalacji i niektóre działają już z 5 rok.
@hrumque: Mam akumulatory w hermetycznych skrzynkach na dachu bloku, w skrzynce elektrycznej przy gruncie, wewnątrz 60m stalowego słupa oświetleniowego stadionu gdzie latem jest z 60°C, takie większej pojemności to już zakopane metr pod ziemią obok latarni do zasilania kamer a nocą ładują się z tej latarni. Wszytko działa, jedyne co to podczas instalacji zawsze ustawiam napięcie ładowania nieco niżej niż dopuszczalne i nigdy jeszcze żaden akumulator mi nie spuchł.
  • 0
@nalej_mi_zupy do małych poborow - takie coś :

US $3.60 67%OFF | Type-C 15W 3A 18650 Lithium Battery Charger Module DC-DC Step Up Booster Fast Charge UPS Power Supply / Converter 5V 9V 12V
https://a.aliexpress.com/_EHrbCRX

oczywiście nikt nie każe wsadzać 2x 18650 (są równolegle) - ja podpinam pakiet, z 21700, i mam prądu na cały tydzień :)