Wpis z mikrobloga

Tak myślę, że dobrym pomysłem w swojej instalacji hydraulicznej (ogrzewanie) byłoby sterowanie zaworem 3W przy użyciu serwomechanizmu. Zastanawia mnie jednak, czy istnieje jakaś możliwość, by spowolnić obroty serwomechanizmu. Wolałbym nie przekręcać tak szybko zaworu, gdyż myślę, że to przyśpieszy jakieś awarie. Co myślicie o tym pomyśle? Na pewno też rozwiąże mi to kwestię, gdyż potrzebuję wiedzieć o jaką wartośc kąta jeat dany zawór już odkręcony.

#dom #ogrzewanie #arduino #elektryka #elektronika #centralneogrzewanie #mikrokontrolery
  • 13
  • Odpowiedz
@MisiekD: nie wiem o jakim zaworze trójdrożnym dokładnie piszesz, ale w przemyśle nonstop się nimi wachluje (np.: aplikacje z PID) i nic im się nie dzieje.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@RobBobb tak, wiem, wiem, mam podobną chęć zastosowania, jednakże przykładowo serwomechanizm zrobi obrót o 90° w 0,2s. To szybko, a chciałbym by to chodziło długo. Obawiam się czy nie uszkodzę takim szybkim ruchem serwomechanizmu.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@leobenos Wiem, ale serwomechanizm tak działa - potrafi ogarnąć obrót 90* w 0,2s. Dlatego pytam czy jest jakaś metoda, by to o wiele bardziej spowolnić. Wystarczy mi nawet jeśli będzie robił obrót 90* w 90 sekund, a nie 0,2s.
  • Odpowiedz
@MisiekD: sam ten zawor chcesz skonstruować? Wziąć zawor i założyć na niego silownik (serwo)?

Ja jak uzywalem zawory z gotowymi silownikami to te pelne zamkniecie/otwarcie uzyskiwaly po paru sekundach.

Jak sam chcesz taki zawor skonstruować to mozesz spowolnic zmiane wartosci zadanej- zbudowac rampe dla tej wartosci. Wtedy to stromosc rampy bedzie decydowac o szybkosci obrotu. Nie wiem czy Cie dobrze zrozumialem.
  • Odpowiedz
  • 1
@RobBobb: Tak, coś na miarę swojego. W sensie, zawór 3W mam, ale bez siłownika. I tego siłownika nie chciałbym kupować, tym bardziej, że siłownik nie da mi wartości o jaki kąt jest w aktualnej chwili zawór otwarty. Przy użyciu serwomechanizmu ja tę wartość otrzymam, co jest dla mnie ważne.
Widziałem zawory Afriso z siłownikami i tam obrót 90* trwa 120 sekund. Nawet taka wartość by mi pasowało. Ale jak mam
  • Odpowiedz
@MisiekD:
Na szybko sprawdziłem zawory Afriso i mają kilka rodzajów siłowników. Najtańsze pewnie będą te dwu lub trójpunktowe. Podajesz 230VAC a siłownik obraca się o zadany kąt. Kąt zadany jest w sposób mechaniczny poprzez pokrętło.
Te bardziej zaawansowane- ARM 992- mają sterowanie sygnałem analogowym (patrz fotkę).
Podajesz sygnał 4..20mA który odpowiada odpowiedniemu otwarciu zaworu, masz nawet sygnał zwrotny.
W przemyśle używałem zaworów firmy Belimo, te działały w taki sam sposób (są tylko dwa razy droższe). Pełen cykl otwarcia zamknięcia zajmował im około 10
RobBobb - @MisiekD: 
Na szybko sprawdziłem zawory Afriso i mają kilka rodzajów siłown...

źródło: Afriso

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@RobBobb: Pomysł z moim serwomechanizmem jednak odpada. Za mała siła serwomechanizmu, żeby ruszyć ten zawór. Najprawdopodobniej kupię właśnie siłownik Afiso albo inny podobny do profesjonalnych zastosowań :)
  • Odpowiedz
@MisiekD: mechanikę czasami ciężko przeskoczyć (podejrzewam że na przekładni się wyłożyłeś).
No dobra ale będziesz tylko otwierać i zamykać (dwa punkty pracy) czy bawisz się w sygnał analogowy?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@RobBobb może nie tyle na przekładni, co zauważyłem w opisie 3D Afriso, że ich siłowniki mają siłę koło 6N, a te serwometry chyba jakieś 12 razy mniejszą, więc... :) No można się domyślić, że nie ogarną takiego otwierania. Poza tym, serwometry są bardzo szybkie, a mi na szybkości nie zależy. Ale też wiem, że obrót 90° w 1s to trochę zabójstwo przekładni serwa i być może zaworu także (po czasie).
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@RobBobb A co do siłownika to mam zamiar założyć 3 czujniki temperatury i mikrokontrolerem sterować np. SSR-y i włączając/wyłączając siłownik (by kręcił się w prawo i lewo).
  • Odpowiedz
@MisiekD: co do hydrauliki i wiedzy jak taki układ powinien działać (link który zamieściłeś) to niestety nie pomogę bo wiedzy z tego zakresu nie posiadam.

Co do siłownika, to SSRy wydają mi się przerostem formy nad treścią. W notce katalogowej (fotka) masz napisane 2,5VA przy 230V. Prąd tam popłynie rzędu 10~15mA. W przypadku wersji 24VAC nominalnie będzie z 110mA.
A jak chcesz tym sterować, czy płynnie (ustalasz poziom otwarcia od
RobBobb - @MisiekD: co do hydrauliki i wiedzy jak taki układ powinien działać (link k...

źródło: tablizcki

Pobierz
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@RobBobb Na pewno będę chciał tym sterować płynnie. Będę dążył właśnie do czegoś na miarę PID właśnie.
Co do programowania - trudniejsze projekty programowania i elekteoniczne robiłem do bramy skrzydłowej. Tutaj będą głównie SSR-y 230V + kilkanaście czujników temperatury. Damy radę :)
Gorzej z bramą było, odczytywanie sygnałów 24V, odczytywanie sygnałów radiówki, sygnały z tranzystorów, testy, tutaj było sporo roboty - z kotłownią myślę, że będzie mniej :D
  • Odpowiedz