Wpis z mikrobloga

Rozliczenie składki zdrowotnej
Mam pytanie, co do rozliczenia. Założyłem w poprzednim roku działalność i prowadziłem tylko 8 miesiecy, i nie przekroczyłem 1 progu 60tyś. Mój faktyczny przychod to 59 tysięcy, czy musze uwzględniac składki społeczne? Jeżeli tak to w jaki sposób, obniżam sobie przychod? Płaciłem je w sumie dopiero od grudnia czyli ostatni miesiąc a wpływu chyba to nie będzie miec żadnego? Bo nadal jestem w tym samym progu. I pytanie skoro wszystko płacone w pełnym wymiarze 335,94x8 to czemu tu mi wychodzi 3 grosze zwrotu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#zus #ksiegowosc #jdg
Dustaf1 - Rozliczenie składki zdrowotnej 
Mam pytanie, co do rozliczenia. Założyłem w...

źródło: 33D5FA4D-B295-4F02-B847-43162EA3D21A

Pobierz
  • 9
@Dustaf1: dobre pytanie. Przy rozliczaniu składek w oparciu o przychody narastająco od przychodu na bieżąco odlicza się składki emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe:

Przy ustalaniu wysokości przychodów przedsiębiorca nie uwzględnia przychodów osiągniętych w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Ustalając wysokość przychodów dla celów określenia podstawy wymiaru składki, pomniejsza się je o kwoty opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe.

https://www.zus.pl/documents/10182/4446388/Ryczałt.pdf/35fc43d1-637f-6933-9619-0833b896b0f5

W rozliczeniu rocznym wpisuje się przychód za zeszły rok,
  • 0
@Eoghan: to mnie zaskoczyles z tym odliczaniem, w sensie masz na myśli ze jak składałem ZUS DRA za dany miesiąc to przy kwocie przychodu narastającego powinienem sobie odliczać po tym grudniu składki wyzej wymienione? Czy to jedynie na potrzeby rozliczenia całorocznego i ustalania podstawy?
@Dustaf1: Jeżeli składki płacisz od narastających przychodów za bieżący rok, to odliczasz te wspomniane składki od przychodu za dany miesiąc, a przynajmniej tak robiła moja księgowa. Zadałem też pytanie do ZUS, ale pewnie odpowiedzą za kilka dni najwcześniej, a na infolinię nie da się dodzwonić
@zibizz1: czyli jeżeli miałem np. w 2022 roku przychód wg. ewidencji przychodów powiedzmy 185 tys zł, działalność prowadzona cały rok, to w rozliczeniu rocznym wpisuję:
185 000 - 12 x 1214,60 = 170 424,6zł ?
  • 0
@zibizz1: @Eoghan hmm rozumiem, no u mnie to będzie kwota 200-300zl odliczana od przychodu za tamten rok. Także pytanie, chyba jak wysłałem za grudzień DRA z narastającym przychodem i nie uwzględniłem za ten miesiąc składki to może lepiej wpisać tak jak podałem przychod maj-grudzień bo potem się nie będzie zgadzać? Myślicie żeby odkręcać ten rok do maja i zgłosić im to ze nie uwzględniałem tych składek? Dla mnie to żadna roznica
@Dustaf1: ja nie mam niestety pojęcia. Podejrzewam, że o ile nie ubiegasz się o zwrot kasy, to nikt na to nie będzie zwracał uwagi (to Twoja strata, że nie odliczałeś składek), bo zapłacone składki się zgadzają, a jak wykryją, to najwyżej kiedyś tam jakąś korektę złożysz. Gorzej, jak komuś wychodzi sytuacja, że jest np. na granicy 300tys i wychodzi ponad 5k zwrotu od ZUS
@Eoghan: NIe wiem co trzeba wpisać i gdzie. Wiem że mój kalkulator liczy dobrze https://jakipi.pl I skokowy spadek netto mozna zaobserować troszke wyżej niz 60ty i 300tys. Ja ksieguje wszystko w Infakt i tam nie trzeba pamietać ze coś trzeba odliczyć lub nie. Automatycznie odlicza społeczne i generuje DRA(także to z rocznym rozliczeniem) które wgrywam do ZUS PUE. Jak zapłace zdrowotna to musze podac date kliedy i na tej podstawie wie