Wpis z mikrobloga

Właśnie próbuję zacząć przygodę z #krotkofalarstwo póki co mam odbiornik (RSPdx) + szerokopasmowa antena 25~2000MHz (Skyscan Desktop). Co mogę posłuchać? Aktualnie siedzę w delegacji na Gocławiu u Warszawie i w sumie słucha głównie szumu... Radia RM - wiadomo, ale poza tym nic nie mogę złapać. Próbuję nasłuchu podchodzących do lądowania samolotów ale całość jest tak niezrozumiała że ledwie wyłapuję pojedyncze słowa. Żadnego radia na falach średnich, cisza na długich (mam też jakąś dłuższą antenę), cisza na CBradio.
Skąd w ogóle mogę wziąć informacje o częstotliwościach? Jeżeli już coś znajdę to nigdzie nie ma modulacji ani szerokości pasma.
  • 6
@kamilspl: wyjdź z budynku... w środku to sobie połapiesz lampy ledowe :) Jestem dalej od lotniska niż Ty i z balkonu łapię na luzaku okęcie (z akceptowalną jakością) i bardzo dobrze samoloty.

A częstotliwości to słabo szukałeś widać, najlepiej zerknij stare książki i materiały pod egzamin krótkofalarski.
https://test.sp6dlv.pl/ kliknij tutaj żaróweczkę i masz listę częstotliwości amatorskich.

A poza tym szukaj spisu częstotliwości pod konkretnie CB, PMR etc,. Zbudujesz sobie własne notatki,
@QuickCharger: @annotate Dzięki, chyba takich uwag oczekiwałem. Jeżeli macie jakieś książki - też chętnie zainteresuję się tematem. Wkręcie się jest dosyć ciężkie kiedy większość zaawansowanych osób posługuje się głównie skrótami.
W załączniku zdjęcie z konfiguracją.

Odbiornik ma 3 złącza, ale pracowałem na tym do 200MHz bo i tak nie planowałem wchodzić na wyższe (w razie potrzeby mam przejściówkę pozwalającą dołączyć się do pełnozakresowych złącz A/B z SMA).

Samą antenę dobierałem na
kamilspl - @QuickCharger: @annotate Dzięki, chyba takich uwag oczekiwałem. Jeżeli mac...

źródło: IMG_20230315_072626

Pobierz
@kamilspl: mam podobną antenę bez tych dzyndzli na boki i nie działa w mieszkaniu, a na zewnątrz prawie nic nie odbiera. Giętki kabel w tej antenie też ma duże straty. SDR Play jest tak czuły, że najlepsze efekty uzyskuje się po podłączeniu do szerokopasmowej zewnętrznej kierunkowej anteny DVB-T2 koncentrykiem telewizyjnym 75 Ohm z miedzianym rdzeniem.
Odbierałem tak pirackie łączności z Brazylii przez satelity przekaźnikowe.
@QuickCharger no i zgadza się, nic nie słyszałem XD kiedyś do starego odbiornika dvbt dorobiłem antenę z koncentryka (2 kwadraty + reflektor z niewytrawionej pcb) - dawało radę.

Zaraz będę w domu, zobaczę co tam słychać.
@QuickCharger odpaliłem w domu, udało mi się posłuchać rozmowy na około 144 MHz (jakoś łatwiej mi używać częstotliwości niż długości fali), szkoda że nie zanotowałem symbolu wywoławczego to bym chociaż wiedział skąd. Ci ciekawe, mimo że antena odbiera ma zakres od 25Mhz udało mi się zarejestrować jakąś ruską radiostację AM z Mołdawii, chyba miała 500kw (999 MHz). Dzisiaj racze nic nie zrobię, ale czuję że mocno mi się wkręci ;-) w czerwcu