Wpis z mikrobloga

#budownictwo

Mircy konstruktorzy i budowlancy, potrzebuje rady ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Planuje budowę, mam projekt indywidualny i mocne rozterki odnośnie zaprojektowanego fundamentu, wrzucam foto z projektu.
Ławy są posadowione na gruncie spoistym, cieniutka warstwa. Obawiam się że może tam dojść do zawilgocenia i w konsekwencji nierównomiernego osiadania budynku.
Myślałem np. o wykopie do poziomu piachu, zalaniu potem gruba warstwa chudego betonu, i na tym dopiero posadowić ławy. Co myślicie?
reakcjanocnej - #budownictwo

Mircy konstruktorzy i budowlancy, potrzebuje rady ( ͡° ...

źródło: 20230226_125913

Pobierz
  • 9
@dyzenteria: bardziej zastanawia mnie, czy obecnie projektowany fundament nie będzie zagrażał nuerownomiernym osadzaniem się budynku, jeśli wilgoci dostanie się do warstw glin pod ławą. Zwierciado wody ok. 3.5m aktualnie, próbuje wymyślić czy jest jakieś rozwiązanie lepsze niż obecne i uzasadnione ekonomicznie
@dyzenteria: super, dzięki za odpowiedź! A jeśli chodzi o materiał jakim obsypać fundamenty - w projekcie nie jest wyszczególniony... myślałem nad piachem, ale teraz się zastanawiam czy to będzie dobre rozwiązanie, bo co jesli woda przez piach przejdzie do gliny pod fundamentem i ta się uplastyczni? A może wiesz gdzie szukać jakiejś profesjonalnej pomocy jeśli chodzi o te zagadnienia? Nie chce potem brać udziału w jednej z tysięcy dyskusji na muratorze
@reakcjanocnej: możesz też skonsultować projekt z innym projektantem do którego masz zaufanie ale jak woda na 3,5m to takie pogłębienie nie będzie zagrożone tyle że wtedy aż prosi się o zrobienie piwnicy dla wykopka by kasa nie poszła na marne ;-)
@darek-jg: ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) od razu schron jak się patrzy na te niebezpieczne czasy ;p jedyne co, to taka zmiana już będzie zmiana istotna, a więc projekt zamienny itp.. choć nie ukrywam, nadal rozważam ( ͡º ͜ʖ͡º)
@reakcjanocnej: Obsyp urobkiem z wykopu (o ile jest zagęszczalny). Skoro projektant uznał, że stopień plastyczności gliny pylastej w tym momencie jest akceptowalny dla posadowienia, to znaczy że współczynnik filtracji gruntu warstwy pierwszej jest odpowiedni i nie powoduje rozmiękczania gliny. Dopilnuj prawidłowego zagęszczenia.

Profesjonalną pomoc powinien zapewnić kierownik budowy.