Wpis z mikrobloga

Mirki jaki kabel kupić...i jak to podlaczyć nie znam sie na #elektryka
Chciałbym w jednym pomieszczeniu dodać podwójny włącznik prądu oraz gniazdko elektryczne. Aktualnie mam tylko włącznik włączający światło. Od tego światła chciałbym się cofnąć kablem na dodatkowy włącznik i tym podwójnym włącznikiem sterować światłem i gniazdkiem. Jak to najprościej zrobić? #prad #majsterkowanie #majsterkujzwykopem #dom
M4rcin - Mirki jaki kabel kupić...i jak to podlaczyć nie znam sie na #elektryka
Chcia...

źródło: aaaa

Pobierz
  • 11
Od tego światła chciałbym się cofnąć kablem na dodatkowy włącznik i tym podwójnym włącznikiem sterować światłem i gniazdkiem.


@M4rcin: czy w gniazdku masz L1, N i PE? Bo jeśli nie, to będziesz miał tylko przewód fazowy. Otwórz włącznik, i pokaż co w środku.

I druga sprawa, czy zabezpieczenie nadprądowe pozwoli na podłączenie gniazdka (ogólnie to powinno się separować obwody).
@s---k: nie, ten nowy ma być tylko do sterowania lampą i gniazdkiem, a włącznik przed drzwiami ma włączać prąd wlacznikowi podwójnemu. Jak wyłączę prąd przed drzwiami to wszystko sie wylacza. To jest piwnica, ktora czesto jest zalana. chce zamontować gniazdko dla pompy sterowane włącznikiem i najlepiej też światłem. Gdy bedzie wlaczona pompa to wylacze tylko swiatlo.
@M4rcin: No to musisz sobie zorganizować stałą fazę i neutralny dla tego gniazdka. Jak się cofniesz z tej lampy z N i PE, a fazę weźmiesz z obecnego włącznika, to będzie to działać.

Ale najważniejsze pytanie jak duża jest pompa, i jakie masz zabezpieczenie w skrzynce (czytaj jaki bezpiecznik).

A jak nie jesteś pewien tego, jak to zrobić, to poproś kogoś doświadczonego o pomoc. Żeby chociaż przyszedł i popatrzył. Bo teoria
@s---k: pompa 350w i światlo niecałe 100w. Kupie przewód 3 żyłowy. Brązowy kabel od aktualnego światła ciągnę do nowego włącznika i od niego 2 pozostałe żyły idą- 1 na gniazdko i 1 na światło. Niebieski przewód od aktualnego światła dokładam do gniazdka. Zadziała?
M4rcin - @s---k: pompa 350w i światlo niecałe 100w.  Kupie przewód 3 żyłowy.  Brązowy...

źródło: 1308452200_1489479433

Pobierz