Wpis z mikrobloga

Mam pytania co do ruszania pod górkę z ręcznego:
1) Wiadomo zatrzymujemy się, zaciągamy ręczny i wbijamy bieg, ale zauważyłem że niektórzy podczas ruszania najpierw dodają trochę gazu na całkowicie wciśniętym sprzęgle, następnie dają na półsprzęgło i spuszczają ręczny, a inni najpierw dają na półsprzęgło i dopiero wtedy dodają gazu i spuszczają ręczny. Jak jest poprawnie? Czy obie metody są poprawne?
2) Czy spuszczanie ręcznego niezależnie od wielkości wzniesienia powinno wyglądać tak samo? (Płynny ruch w dół) Czy na większych górkach należy ręczny spuszczać wolniej niż na mniejszych?
3) Niektórzy już w czasie spuszczania ręcznego dodają więcej gazu i minimalnie bardziej popuszczają sprzęgło, a inni operują sprzęgłem i gazem dopiero po całkowitym spuszczeniu ręcznego. Tu też pytanie jak jest poprawnie?
#egzaminnaprawojazdy
#prawojazdy
#naukajazdy
#egzaminteoretyczny
  • 6
@Averoeees: powinieneś dążyć do tego, żeby nauczyć się swojego sprzęgła, czyli, żebyś mógł utrzymać się (nie lecieć do dołu), albo wolniutko toczyć się do góry, używając wyłącznie samego sprzęgła (oczywiście nie na każdej górce będzie to możliwe - jechanie do góry), ale utrzymanie w miejscu jak najbardziej (mowa tutaj o nie używaniu hamulca, ani gazu). Potem gaz traktujesz tylko jak pomocnik, żeby pojechać do góry szybciej.
musisz wyczuć auto przede wszystkim. możesz zrobić tak że płynnie puszczasz sprzęgło i dodajesz gazu i jak wyczujesz moment że rusza do przodu puszczasz odblokowany wcześniej ręczny
@Lukowski: chodzi ci o użycie nożnego zamiast ręcznego? To wiem że powinno się dać na półsprzegło i szybko przenieść nogę z hamulca na gaz, ale co do tego ruszania z ręcznego mam jednak pytania.
@Averoeees wszystko zależy od auta bo w każdym sprzęgło inaczej łapie. Najbezpieczniej to właśnie dodać troche gazu na wciśniętym sprzęgle na maksa i delikatnie puszczać sprzęgło i kiedy czujesz ze auto wyrywa troche to puszczasz reczny. No kwestia wprawy, tak jak mówi @Lukowski, w swoim samochodzie bedziesz wiedzial ile auto potrzebuje gazu i kiedy łapie sprzęgło to i ręczny niepotrzebny