Wpis z mikrobloga

Czy Vallejo Thinner Medium to dokładnie ta sama substancja, którą Vallejo używa do swoich farbek?

Mam kilka nieco rzadziej używanych farbek Vallejo, które już nieco zgęstniały. Dalej się nadają do użytku, ale po prostu muszę je za każdym razem bardziej rozcieńczać przed malowaniem. Pomyślałem, że mógłbym po prostu rozcieńczyć je w butelce i zastanawiam się, czy mogę po prostu dodać tam Vallejo Thinner Medium? Wiadomo, że nazwa sama sugeruje, że służy do rozcieńczania, ale zastanawia mnie, czy nie ma tam jakichś składników, które dobrze się sprawdzają "krótkoterminowo" (w trakcie malowania), ale mogłyby spowodować jakieś problemy będąc wymieszane z farbą przez kilka miesięcy albo ponad rok.

A może po prostu użyć wody? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#modelarstwo #malowaniefigurek
  • 9
A może po prostu użyć wody? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Regis86: ja tak miałem z farbkami citadel i słyszałem o tym, że to wódką można rozcieńczyć, kupiłem małpkę i mam teraz od cholery tej farby xD

Pomyślałem, że mógłbym po prostu rozcieńczyć je w butelce i zastanawiam się, czy mogę po prostu dodać tam Vallejo Thinner Medium?


@Regis86: a jakie masz te farbki vallejo, jaka linia
Game Color / Model Color. Chodzi mi o dodanie dosłownie kilku (4-8?) kropel wody na butelkę (większość ma co najmniej 2/3 farby jeszcze). W tej chwili na +/- dwie-trzy krople farby na palecie muszę dodać jedną kroplę wody, żeby normalnie malować, więc zakładam, że jakbym na całą butelkę dodał parę kropel, to łatwiej by mi było wymieszać tę farbę, wymagałaby też mniej rozcieńczania, ale nie była by zbyt wodnista - chodzi mi
@Regis86: spróbuj wodą i jak się da wrzuć kuleczki metalowe do mieszania(jedna wystarczy), zacznij od jednej jak się nie uda spróbuj drugą z tym medium albo wódką i też zobacz co się stanie( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kaczypawlak @Regis86 wraz z metalowymi kulkami polecam kupić dodatkową butelkę farby żeby mieć zapas jak kulka zardzewieje, no chyba, że ma się sprawdzone źródło nierdzewnych kulek. Szklane pod tym względem są pewniejsze.
Game Color / Model Color. Chodzi mi o dodanie dosłownie kilku (4-8?)


@Regis86: to nie ma sensu, za mało na całą butelkę. Tylko się nakapiesz a potem i tak będziesz musiał rozcieńczać dwutaktowo. Do malowania pędzlem potrzebujesz gdzieś pół na pół z rozcieńczalnikiem, do malowania aerografem masz stosunek 1 część farby na 4 części rozcieńczalnika.

Piszę ogólnie bo farby są różne, ale generalnie nie opłaca się kupować farb aero bo płacisz
Czy Vallejo Thinner Medium to dokładnie ta sama substancja, którą Vallejo używa do swoich farbek?


@Regis86: tl;dr: NIE.

Dłuższe wyjaśnienie:

Thinner to rozcieńczalnik, który zmniejsza gęstość farby, ale to powoduje, że będzie szybciej schła. Zatem problem rozwiążesz tylko tymczasowo. Możesz dodać Retarder, czyli opóźniacz. Powoduje on, że farba wolniej schnie. Jednak nadal nie jest to prawidłowe rozwiązanie. Mieszanka thinner+retarder może spowodować różne efekty uboczne. Możesz mieć różnice w odcieniach, farba
@koziolek666: Dziękuję serdecznie - zmyliła mnie właśnie nazwa "thinner medium". Wiem czym jest jedno i drugie, ale nazwa brzmiała dla mnie jak "medium", którego używasz w celu rozcieńczenia farby zamiast wody, a nie jako rozcieńczalnik jako taki (jak np. airbrush thinner, który chyba zawiera alkohol).
@Regis86: to jest rozcieńczalnik, ale nie nadaje się do „odratowania” farb. Ja go używam tak:
– kilka kropel farby na mokrą paletę
– kropla lub dwie thinnera
– kropla retardera
– woda, o ile jest jeszcze za gęsta.

No i leję to na potęgę, jak maluję aerografem.