Wpis z mikrobloga

Hej, Mirasy doradźcie jak wybrać #monitory dla #komputery. Potrzebuję nowych do pracy biurowej i programowania w dark mode. Doradźcie jakich szukać producentów, modele, serie lub parametrów.

Wydawało mi się, że to prosta sprawa, ale okazuje się, że nie bardzo. Dużo pracuję i zmęczenie od monitorów daje się we znaki. Kupiłem właśnie nowy LED IPS i nie jestem zadowolony - czerń jest szara, oczy się męczą.

Wymagania:
* praca biurowa i programowanie (dark mode).
* rozmiar: 27'' lub 28''. Przy czym mogę rozpatrzyć inne rozmiary w granicach rozsądku - raczej w górę niż w dół.
* rozdzielczość: 2560*1440 lub 4K UHD 3840 x 2160,
* dla tych monitorów bez wymagań w postaci gier, multimediów czy filmów. Mogą być niskie częstotliwości odświeżania i wysokie czasy odświeżania. Byle nie męczył oczu.
* NAJWAŻNIEJSZE DLA MNIE: czerń. Często pracuję w nocy i szarość czerni mnie męczy.

Do tej pory używałem HP ZR24W - to stary monitor, jeszcze LCD, ale lepiej odwzorowuje czerń i lepiej mi się na nim pracuje niż na nowym LED IPS. Chętnie bym wybrał LCD o wymaganym rozmiarze i rozdzielczości, ale nie znalazłem. Zacząłem czytać o wyświetlaczach TN, VA, MVA, PVA - konkluzji na razie brak.

Szukałem nawet monitorów OLED, bo ktoś doradził. Ale wybór jest bardzo mały, są niebotycznie drogie i często mają duże rozmiary grubo powyżej 30''. A ja wolałbym dwa po 27''/28'' zamiast jednego giganta.

Po czym szukać? Dzięki

  • 6
@MiKeyCo: jak czerń/zmęczenie oczu ważne, to oblukaj Eizo. Raczej drogie, ale nawet kilkuletnie używki DAJĄ rade. Tych tańszych do gier (Foris?) nie używałem (chyba już nie robią), zostaje jakiś FlexScan prędzej. Bo ColorEdge to już dla koneserów/przekonanych użytkowników. A wyższe modele (patrząc na cenę), to chyba tylko dla zarządu i grafików 15K..