Wpis z mikrobloga

#krotkofalarstwo

Jetem głupi albo czegoś nie rozumiem. Chce zrobić wywołanie za pomocą przemiennika. Na radiu mam ustawiony odpowiedni kod CTCSS oraz przesunięcie. Udaje mi się otworzyć przemiennik bo słyszę swój sygnał i odpowiedź przemiennika. Co jednak zrobić żeby nadawać? Za każdym razem kiedy naciskam gruszkę przemiennik otwiera się. Czy po otwarciu przemiennika wyłączam kod CTCSS i nadaję? Czy mam poczekać aż przemiennik mi "odpika" i dopiero wtedy nadawać? Wiem, że pytanie laika ale teoria na egzamin to jedno a jak widać praktyka to co innego.
  • 3
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mikra25: skoro słyszysz, że otwierasz przemiennik to po prostu zacznij nadawać dalej i zrób wywołanie. Przemienniki z ctcss mają zazwyczaj podtrzymanie właśnie na kodzie, na samej nośnej mają te otwierane tylko tonem 1750 Hz
@mikra25: CTCSS musisz mieć zawsze ustawiony inaczej przemiennik się nie otworzy - nie rozpozna emisji jako przeznaczonej dla niego.
Jak jest jakieś powitanie albo kawałek titawy - pewnie morsem podaje swój znak, to nawet nie musisz czekać, nadawaj odrazu.