Wpis z mikrobloga

Mirki i mirabelki, proszę was o radę w sprawie gpu i pc.
Mój aktualny sprzęt to:
- msi b450m titanium mortar
- ryzen 5700x. W grach wciąga na ogół 50 do 60W.
- rx 6700 10gb od szafirka. Kupiłem we wrześniu tego roku za 1880zł. Aktualnie można dostać za ~1700zł, czyli już trochę zleciało z ceny.
- zasilacz be quiet system power 9 500W bronze(~85%-90% sprawności)
Teraz ogrywam swoją wielką kupkę wstydu (głównie nieco starsze gry) w 1440p/120fps z monitorem wyrabiającym 165hz, i to jest naprawdę świetne doświadczenie. Ogólnie ray tracing średnio mnie interesuje, bo uwala zbyt dużo fps. Wyjątkiem był control z rt, gdzie miałem na ogół 50-60+ fps. Teraz mi ta karta wystarcza, tylko mam obawy o parę rzeczy:
- jak to się będzie sprawować w nowszych grach jak np. Callisto Protocol. Na podstawie wyników rx 6700xt, mogę stwierdzić że wyrabia te 90fps przy niezłych detalach test Rzutując w dół o te 15% to pewnie bym miał 60-75fps, czyli już tak delikatnie gorzej, chociaż dalej niby przyzwoicie
- (mało prawdopodobne) być może wymienię swoje 2 monitory na jeden ultrawide 3440x1440. Głównie ze względu na moje dosyć małe biurko(135x70), a większego za bardzo mieć nie mogę. Po takiej wymianie piecyk wg. mnie może mieć kłopot z utrzymaniem 3440x1440/60fps. Jest niby opcja grania z czarnymi pasami po bokach, tylko bym prosił o opinię czy to w ogóle ma sens
- (bardziej prawdopodobnie) być może wleci vr, a to jeszcze większe wymagania od strony pc

Więc są powody do wymiany(albo i nie). Widzę tutaj takie rozsądniejsze opcje:
- kupić z drugiej ręki (dwuslotowy) rx 6800 za 1900-2100. Karta wydajniejsza o 30%-40% czyli jest dosyć spory zapas mocy. Moje aktualne gpu pewnie udałoby się sprzedać za ~1600, więc wtedy dokładam ok. 500+ ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- poczekać mniej więcej rok i co amd/nvidia zaoferuje w mid+ endzie do 2.5k. Wtedy już będę mógł wyłożyć takie pieniądze, tylko że cena tego 6700 na rynku używek też poleci nieco w dół
- poczekać jeszcze 1.5-2 lata i wtedy wymieniać całą platformę

#pcmasterrace #kartagraficzna #amd #nvidia
  • 3
OPie tak żeś to opisał że cholera wie o co chodzi.


@L3gion: przepraszam ( ͡° ʖ̯ ͡°) spróbuję tl;dr. Mam rx 6700 i rozważam czy kupic używkę rx 6800 by lepiej wyrabiało 1440p/120(lub 90)fps, uwzględniając ewentualny vr lub cięższe gry. Inną opcją jest po prostu poczekać na coś z nowszej generacji, tylko pytanie ile. Oczywiście nie chcę zbankrutować.