Wpis z mikrobloga

#wojna #ukraina Przeglądam tagi i regularnie jest mowa o zniszczonych rosyjskich składach amunicji. Super, ale zastanawia mnie jak to działa w drugą stronę. Czy ruscy też walą w jakieś składy i jak ew. wyglądają proporcje strat? Wywiad NATO vs wywiad RUS absolutnie nie liczę na 1:1, ale zastanawiają mnie straty ukraińskie o których się raczej nie mówi. A może przez specyfikę (Ukraina się broni) składy są na Zachodzie lub bardziej ogólnie mówiąc daleko od frontu i ciężko je trafić?
  • 24
@pablohini Mam wrażenie, że na wykopie jesteśmy w pozytywnej ukraińskiej bańce informacyjnej. Tutaj jest zamieszczanych bardzo mało informacji o stratach i porażkach Ukraińców. Rozumiem, że wojna informacyjna tylko takie coś można stosować na Ukrainie dla własnego narodu a tak mamy zaciemniony obraz sytuacji. Patrząc po realnym postępie jednych i drugich wojsk można dojść do wniosku, że Rosjanie również muszą niszczyć sporo logistyki ukraińskiej, bo inaczej doszłoby do dysproporcji sił na rzecz Ukraińców
@mondrymiszcz Ja mam całkowicie inne obserwacje w tym temacie. Moim zdaniem na wykopie jest raczej ukraińska propaganda i przeżywanie każdego sukcesu ukraińskiego. Informacje o ukraińskich klęskach lub niewygodnych tematach są ignorowane lub usuwane bardzo szybko.
@malinq A czy znalezisko o banderowskiej fladze podczas wizyty Niedzielskiego w ukraińskim szpitalu nie została zdjęta w "głównej".
No i oczywiście, musi być od razu atakowanie od ruskich onuc xD
@pablohini Ruscy na samym początku zniszczyli kilka składów z bronią. Po prostu przed wojną mieli informacje o ukraińskich składach. Obecnie raczej rzadko coś trafią. Gdyby rozwalali jakieś duże składy po stronie ukraińskiej to na pewno wypłynęły by jakieś filmiki. W końcu taka eksplozja jest spektakularna i odczuwana z daleka. Przyczyn jest kilka: słabsze rozpoznanie po stronie rosyjskiej, mniej zgromadzonej amunicji po stronie ukraińskiej (choć celniejsza broń), słabo precyzyjne środki rażenia po stronie
@pablohini: straty są zdecydowanie większe po stronie rosyjskiej a wynika to zwyczajnie z sposobu funkcjonowania wojny ofensywnej, nie mówiąc już o ukraińskiej przewadze technologicznej

Nie są to jakoś niewiadomo jak duże straty, ale na te 50 tysięcy martwych kacapów można przyjąć spokojnie 35 martwych ukrów. Podobnie raczej jest ze sprzętem ale to wszystko jest na korzyść Ukrainy, bo oni ilością sprzętu do wymiany i poborowymi martwić się nie muszą, a kacapy,
A czy znalezisko o banderowskiej fladze...


@kam966: Rozmowa toczyła się o stratach wojska i zniszczonych magazynach amunicji u obu stron, ale padł magiczny argument flagi. Wytłumacz mi ile banderowskich flag musi wypłynąć w mediach, żeby specoperacja kacapów przesunęła się znowu pod Kijów?
Informacje o sukcesach ruskich są głośno kolportowane po twitterze, telegramie, i nawet wykopie.
Przez pierwsze kilka dni od operacji chersońskiej, chodziły prawie wyłącznie niusy od ruskich, bo Ukraińcy mieli
@pablohini myślę że niszczą ale z tego co kojarze to oni od początku wojny rozpraszali składy amunicji że względu na przeważające siły lotnicze wroga. Nie wiele się mówi teraz o tym czy Rosjanie faktycznie nadal wykorzystują pociągi do transportu. Ostatnie info było że przenieśli składy dalej od frontu.

Wydaje się że chyba ruscy rozproszyli logistykę bo postępy w zasadzie stanęły w miejscu, ale może to mieć 1000 innych powodow