Wpis z mikrobloga

Mirkowyzwanie lato 2022!
(Na polecenie organizatora powtarzam wpis, bo w poprzednim zabrakło odpowiedniego otagowania ¯\_(ツ)_/¯
Jako że wgranie zdjęć zajęło mi sporo czasu, zajrzyjcie po nie na poprzedni wpis bez tagu #mirkowyzwanie o, tutaj).

Wylosowany zestaw idealnie mi przypasował.

1. Wystrugaj coś z drzewa i zaskocz nas.
2. Odwiedź Park Narodowy / Rezerwat Przyrody i zdaj relację.
3. Zadbaj o swoje zdrowie: ćwicz przez 40 min dziennie przez 7 dni od razu po przebudzeniu.

Od dobrych paru tygodni zbieram się, żeby odwiedzić rezerwat Żabie Doły w Chorzowie, więc teraz przyszło +10 do motywacji. Pogoda dzisiaj była piękna - słonecznie, lekki wiatr, bez upału, idealnie na spacer.

Z zaplanowanych 2 godzin spaceru zrobiło się ponad 4. Mnóstwo zdjęć, bardziej lub mniej udanych.

Fajne miejsce na relaks. Mnóstwo ludzi - głównie wędkarzy, rowerzystów, spacerowiczów z psami lub dziećmi. Mimo to, wystarczy odejść parę kroków od głównej ścieżki i już jakby inny świat - głosy ludzi stają się przygłuszone, a główną nutę stanowią ptasie okrzyki, przerywane co jakiś czas chlupotem wody, gdy wyskakuje jakaś ryba.
Wzdłuż ścieżek można znaleźć tablice edukacyjne z opisem rezerwatu i zdjęciami przykładowych zwierząt i roślin, ławeczki, a przy parkingu jest nawet miejsce na ognisko. Stare mosty kolejowe ozdobione są muralami, można się też wspiąć na nie i obejrzeć stawy z góry.

Przy każdym stawie spędzam sporo czasu, wypatrując ciekawej fauny i próbując zrobić jakieś fajne zdjęcie.
Udaje mi się zaobserwować m.in. kilka gatunków kaczek, rodzinę łabędzi z młodymi, kopciuszka, drozda lub kwiczoła (ciężko stwierdzić, niestety często je mylę), dzięcioła dużego, sieweczkę, śmieszkę, jaszczurki zwinki, kilka zaskrońców pływających w stawie, mnóstwo ważek.

Brakło mi czasu, by obejść calutki teren dokoła, mimo że nie jest to duża przestrzeń (robienie zdjęć zajmuje mi dużo czasu), na pewno nieraz tam jeszcze wrócę by eksplorować kolejne zakątki i zaobserwować kolejne gatunki ptaków (może w końcu uda mi się upolować zimorodka, dzięcioła czy kowalika na zdjęciu).

Fotorelacja w komentarzach TUTAJ, wybaczcie zamieszanie.

#mirkowyzwanie #rezerwat #przyroda #slask #chorzow
Pobierz niebieskookawiewiorkarzeczna - Mirkowyzwanie lato 2022! 
(Na polecenie organizatora ...
źródło: comment_1660166630ZBHw390isv38B4So110vax.jpg