Wpis z mikrobloga

@ManfredMacx: Dla mnie Eldritch łatwiejszy, taki bardziej przystępniejszy. A Arkham...tu przyznam jedynie mogę porównać do słynnej drugiej edycji - dla mnie był po prostu bardziej klimatyczny. A w trzeciej widziałem nieco się pozmieniało!
@ManfredMacx: jeśli piszesz o Arkham i kartach to zakładam że chodzi o Horror w Arkham LCG a nie Horror w Arkham 3ed.

W takim zestawieniu to trochę inne gry. Eldritch jest łątwiejsze do opanowania, gra na zasadzie wyciągasz grasz i koniec. W HwA LCG masz kampanie gdzie grasz szereg scenariuszy, masz większy aspekt budowania własnej postaci. LCG wyjdzie też drożej bo ma sporo dodatków fabularnych.

Jeśli szukasz prostszej gry to zagrania
@ManfredMacx: Eldritch kupiłem, bo akcja w całości opowiadań dotyczy świata i ma to swój klimat; z tego co wiem mechanika jest podobna, w E. uproszczona; zarzucano A. nierealistyczność działań bohaterów. Ostatecznie - co kto woli :) E. z dwoma dodatkami (niestety 1. conajmniej potrzebny - wycieli go z oryginalnej zawartości) rozkłada się długo.. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ManfredMacx: > Czyli stosowniej byłoby porównać chyba ostatnie z linii, czyli planszówkę "Arkham Horror 3rd Edition" vs "Arkham Horror Revised Edition"

Nie, bo dalej to dwie całkiem różne gry :) "Arkham Horror 3rd Edition" i Eldritch Horror można bardziej rozpatrywać jako podobne.

Co do pytania o AH:LCG (karciankę) to jak już to brać właśnie Revised Core Set. Mechanicznie ta gra wg mnie jest świetna, to co twórcy wyciągają praktycznie z samych
Czyli stosowniej byłoby porównać chyba ostatnie z linii, czyli planszówkę "Arkham Horror 3rd Edition" vs "Arkham Horror Revised Edition"


@ManfredMacx: Nie.
Eldritch Horror to wygładzone Arkham Horror druga edycja. Tamten Arkham miał masę wyjatków, faq na prawie 50 stron drobnym tekstem, a i tak przy grze trzeba było przekopywać mocno internet wyjaśniając nieścisłości albo po prostu zaakceptować ich istnienie i grać jak Ci się podoba.
Eldritch to poprawia, skraca czas rozgrywki,
@sttigma @venomik
O, panowie, wszystko już jasne, dzięki wielkie za obszerne posty, żałuję, że mogę tylko po jednym plusie dać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zacznę więc od AH LCG w takim razie. Jak siądzie, to i inwestować nie będzie szkoda, a wydatki i tak rozłożę na kilka miechów, więc luzik
@ManfredMacx: Luzik, polecam się w razie pytań planszówkowych ;)
Jakbyś był z okolic Poznania (względnie z Trójmiasta) to mógłbym Ci mój egzemplarz EH udostępnić, przynajmniej by się do czegos przydał.
@ManfredMacx: skoro zdecydowales się na HwA LCG, to zapewne szybko pojdziesz w jakąś kampanię, bo podstawka to demo, które można zrobić w jeden wieczór.
Nie rzucaj się od razu na uważany przez wielu za najlepszy Szlak do Carcosy, bo bedzie za trudny z ograniczoną liczbą kart.
Zacznij od Dziedzictwa Dunwich, które było pierwszym rozszerzeniem, albo od Na krańcu świata, bo mimo, że jest najnowszym dodatkiem to jest ułatwiony. (zbiegł się z
@ManfredMacx: Moim zdaniem warto poczekać na nowe wydania, chociaż na starych można teraz pewnie przyoszczedzić.
Plusem nowych jest to, że dostajesz porządne pudełka, z czego w pudełku z rozszerzeniem kampanijnym zmieści się i część kampanijna i rozszerzenie badaczy.
W starych wydaniach wygląda to tak, że karty badaczy ja trzymam w segregatorze (co generalnie jest super sprawą, bo później przyśpiesza robienie talii) a karty kampanii, leżą walnięte w szafce w woreczkach posegregowane
@ManfredMacx: wcześniej jak wychodziło nowe rozszerzenie to było to podzielone na jeden duży dodatek (~160 kart kampanii i badaczy) + 6 małych dodatków (każdy po 60 kart kampanii i badaczy) = łącznie ~520 nowych kart na rozszerzenie.
Teraz wychodzi to podzielone na 2 części, kampanię (~305 kart) i karty dla badaczy (~215 kart), czyli jeżeli chodzi o same karty, to wychodzi na to samo.

ALE - w nowym wydaniu:
- jeżeli
@ManfredMacx: z dodatków masz na razie:

Dziedzictwo Dunwich - nowy format
Szlak do Carcosy - nowy format
Zapomniana era - stary format, średnio z dostępnością, niedługo będzie nowy format (pewnie początek 2023)
Przerwany krąg - stary format, średnio z dostępnością, niedługo będzie nowy format (pewnie środek 2023)
Pożeracze snów - stary format - był ostatnio dodruk
Zmowa nad Innsmouth - stary format - był ostatnio dodruk
Na krawędzi Ziemi - nowy
@sttigma: Nice! Temat objaśniony! Już rozumiem m.in. skąd tyle tych dodatków nawalone w sklepach... Faktycznie to są pojedyncze scenariusze sprzedawane osobno, na dodatek często jeszcze sklep ma wersję polską i angielską. Niby taniej tak kupować, ale jak piszesz - może braknąć jakiegoś i lipa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dobra, idzie urlop, trzeba zamówić podstawkę i jakiś dodatek. Zacznę od "Dziedzictwa Dunwich" bo chronologia i tytuł przyjemnie do
@ManfredMacx: właśnie z tym taniej to chyba też nie do końca... może jak od kogoś ale tak to taniej wychodziło po starej cenie za 7 dodatków vs te 2 dodatki teraz, ale patrząc na cenę np. takiego siedmiopudełkowego dodruku Zmowa nad Innsmouth (ok. 500zł) vs dwupudełkowy Szlak do Carcosy (410zł) to bym nie powiedział, że taniej :D