Wpis z mikrobloga

@azathoh Liturgia o charakterze staroluterańskim jest ładniejsza niż msza posoborowa ( ͡° ͜ʖ ͡°) Boli mnie jak widzę te nowe luterskie kościoły wyglądające jak współczesne katolickie ze stołem zamiast ołtarza ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@azathoh: @ivbefre Novus Ordo jest bardzo zbliżone do nabożeństwa ewangelickiego (luterańskiego). To z niego posoborowi posoborowcy czerpali wzorce na nową, zmodernizowaną mszę. Kiedyś nawet moja katechetka niechcący uczestniczyła w nabożeństwie ewangelickim błędnie myśląc, że jest na katolickiej mszy. Połapała się dopiero po jakimś czasie.

Natomiast pomysł, że celebrans stoi przodem do wiernych posoborowcy wzięli chyba od kalwinistów.
@LordDamianus Kalwiniści (przynajmniej w Polsce) mają bardzo uproszczoną liturgię i tak jak mówisz, przodem do ludzi (nawiasem mówiąc według dziwnie wygląda celebrans stojący za stołem i za Biblią, która jest zawsze w centrum). Niestety ten trend nie ominął także luteran, którzy tylko w starych, zabytkowych kościołach zachowali ołtarze i odprawiają tyłem do ludzi. W niektórych parafiach nawet zaprzestano śpiewania introitu i kyrie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@majonez-grochen-troll Mój