Wpis z mikrobloga

Zadałem wczoraj osobno pod tagiem każdego dużego miasta w Polsce (poza Warszawą) to samo pytanie:

Czy uważasz Łódź za godnego przeciwnika dla [nazwa miasta] w kontekście ogólnej atrakcyjności miasta, na którą wpływa:
- wygląd miasta
- atrakcyjność rynku pracy
- położenie geograficzne
- wydarzenia kulturalne
- gastronomia

Pod każdym pytaniem znajdowała się ankieta z dwoma odpowiedziami do wyboru:

Czy Łódź to godny konkurent dla [nazwa miasta]?
1. Tak, to równoważny konkurent
2. Nie, to miasto to niższa liga

Wyniki są moim zdaniem zastanawiające, bo tworzą pewną prawidłowość:

Mieszkańcy WSZYSTKICH miast z osobna - #krakow #wroclaw #poznan #gdansk #szczecin #lublin #katowice - wybierali drugą odpowiedź - Nie, to miasto to niższa liga - nawet miasta spoza mitycznego TOP5, czyli Szczecin, Lublin i Katowice.

Tutaj odpowiedzi od mieszkańców najbardziej przekonanych o tym, że ich miasto gra w innej, wyższej lidze niż Łódź:

1. Kraków - 92,06% głosów
2. Poznań - 89,87% głosów
3. Wrocław - 88,29% głosów
4. Gdańsk - 87,30% głosów
5. Szczecin - 76,92% głosów
6. Katowice - 76,74% głosów
7. Lublin - 65,79% głosów

Zwróćmy jeszcze raz uwagę na pytania - żadne nawet nie narzucało u głosującego wyboru, że Łódź może być LEPSZA, nie, tu wybór ograniczał się do zestawienia Łodzi jako "gorszego" lub "równoważnego" i mieszkańcy żadnego dużego miasta nawet nie byli skorzy do skromnego wyboru potwierdzającego "równość" Łodzi z ich miastem (najbliżej temu byli lublinianie).

Podsumowanie: Po takim badaniu, dotyczącym wykopowych stereotypów, obraz miasta Łodzi jest dramatycznie zły w świadomości Polaków, którzy niezależnie gdzie mieszkają uważają, że ich miasto gra w wyższej lidze atrakcyjności pod względem wyglądu miasta, bogactwa rynku pracy, położenia geograficznego, wydarzeń kulturalnych i gastronomii.

Dramatem jest to, że utrwalił się w Polsce stereotyp Łodzi jako miasta upadłego, biednego, brzydkiego i nieciekawego, upłynie jeszcze wiele lat, gdy tendencja ta się odwróci i mieszkańcy innych dużych miast będą patrzeć na Łódź jak na godnego rywala. Ale to już w rękach łodzian, by tego nie zmarnować.

Uwaga!

Ciekawym jest również to, jak sami łodzianie patrzą na Szczecin, Lublin i Katowice.

Otóż gdy zadałem im pytanie pod ich tagiem:

Czy jako łodzianin widzisz któreś z 3 wymienionych w ankiecie miast za bardziej atrakcyjne od Łodzi, gdzie na atrakcyjność wpływa:
- wygląd miasta
- bogactwo rynku pracy
- położenie geograficzne
- wydarzenia kulturalne
- gastronomia

Odpowiedzi w grafice - większość łodzian nie uważa, aby którekolwiek z tych 3 miast było bardziej atrakcyjne (najbliższe temu twierdzeniu są w odpowiedziach Katowice).

Zatem tak jak mieszkańcy wszystkich dużych miast widzą w Łodzi gorsze miasto, tak sama Łódź wcale nie czuje się taka zła i jej mieszkańcy nie patrzą z takim pesymizmem na swoje miasto.

#lodz #ekonomia
Pobierz J.....s - Zadałem wczoraj osobno pod tagiem każdego dużego miasta w Polsce (poza Wars...
źródło: comment_16567553744VkmlCn30bhZhDFHr9ARJn.jpg
  • 24
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Jud-Suss: Bo łódź jest zasadniczo straszliwie zaniedbana. Jest też największym miastem z którego ludzie uciekają gdzie indziej do pracy. Ma na to wplyw zarowno fakt, ze jest to miasto w centralnej polsce więc jak na standardy innych miast jest w miare blisko + właśnie ogolne zaniedbanie. Jak od piotrkowskiej jechalem w stronę zoo, to czułem sie jak na najbardziej meliniarskiej pradze północ w Warszawie, a tramwaj klekotały jak w mokrych snach
@ocho96: Nie jestem łodzianinem i pierwotny plan był taki, by zadać to pytanie tylko trzeb dużym miastom spoza TOP5 - Szczecinowi, Lublinowi i Katowicom - wiedząc, że rozkochani w swoich miastach mieszkańcy TOP5 pewnie będą wskazywać odpowiedzi o swojej "wyższości" nad Łodzią. Wielkim zaskoczeniem są dla mnie również odpowiedzi właśnie z tej trójki, gdzie również mieszkańcy uważają, że stoją o półkę wyżej niż Łódź.

Na pewno Łódź bardzo dużo robi, by
@Jud-Suss:

Dramatem jest to, że utrwalił się w Polsce stereotyp Łodzi

1. To nie jest stereotyp.
2. Pytałeś tylko na tagach, gdzie przecież nie ma ludzi tylko z danego miasta. Wrocław na wykopie jest wielbiony za stare miasto, Kraków też jest lubiany. Widać to po ilości obserwujących tag.
No i wysoki wynik czołówki:
1. Kraków - 92,06% głosów
2. Poznań - 89,87% głosów
3. Wrocław - 88,29% głosów
4. Gdańsk -
@Jud-Suss: Według mnie tu nie chodzi o PR, a o to co widzę kiedy jestem w tym mieście. Łódź ma jedne z lepiej prowadzonych sociali, eventów w mieście jest mrowie, jako jestem tam kilka 2-3 razy do roku, bo w Łodzi jest żużel, a u nas nie, byłem też pare razy na meczu Widzewa, a ostatnio nawet na Ukrainie na ŁKSie, za rok pewnie będę na koncercie mojej miłości z wieku
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jud-Suss: ech ja dlatego klimatu łodzi się przeprowadziłem. Mieszkając tu od 5lat stwierdzam, że nigdzie tak dobrze mi się nie mieszkało jak w tu. A porównanie mam z KRK, wro, poz. Ale to nie jest musi dla każdego i trzeba mieć opony z dużą ilością mięsa.

A największy minus Łodzi to syf, brak gospodarki komunalnej na ulicach - mało śmietników, brak sprzątania ulic.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mneo: w mojej branży to łódź króluje. Zapłaciła mi tyle bym z KRK się wyniósł ;-) ale praca sama do mnie przyszła ;)
@Mneo Nie uczelnia i nie biotech. Chemia specjalistyczna dla przemysłu. Jestem szefem laboratorium analitycznego + r&d - bo to mała firma więc obie rzeczy są na raz;-)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mneo: planuje zostać jeszcze kawałek czasu, czy na stałe to nie wiem, ponieważ wolałbym wrócić kiedyś w rodzinne strony.

Co mi się podoba:
-bliskosc do każdego terenu w Polsce. 2h jestem w Gdańsku, 3h Tatry;
-duzo przestrzeni, zieleń jest w odległości 500 m od każdej lokalizacji w której mieszkałem w Łodzi.
- ścieżki rowerowe - może jakość nie powala ale są wszędzie;
- korki - przejeżdżam całe miasto w 30-40 min.
@MrMate: A jak oceniasz Łódź jako rynek pracy?
Multum osób narzeka i to nie słabo wykształconych na brak mozliwości rozwoju oraz awansu i lepsze pensji?
@Mneo zarabiam dobrze. Co więcej jak powiedzieć? Wiem że ludzie pracujący w innych labach też jakoś nie narzekają. Najgorzej jest w tych z farbami.

W chemii mogę powiedzieć że w Łodzi zarabia się więcej niż w innych miejscach. Szczególnie w porównaniu do krk.

A co do wykształconych - prowadzę rekrutację oraz szkolenia i 95% nie myśli, brak im myślenia logicznego. Więc brak awansów nie dziwi. A rozwój to chyba zależy co robisz