Wpis z mikrobloga

Mirki od #qnap - dwa pytania (dotyczy prostego modelu TS-231P z 2 kieszeniami i użytku domowego) co sądzicie:

1) Małe, tanie i radosne SSD (128GB 500MB/s siedzące obok nowego HDD 200MB/s) w drugiej kieszeni
- czy lepiej użyć jako "dodatkowego dysku" na backup najważniejszych danych czy też jako SSD cache acceleration? Główne backupy mam mam na osobnych, odłączanych fizycznie NAS'ach. Jak taki cache wpłynie na ewentualny odzysk danych z HDD w wypadku zdechnięcia SSD? Jak często są "aktualizowane" dane z SSD na HDD? Minuty, godziny, dni?

2) Stary, pojedynczy dysk WD red 6TB (był chyba jako Thick) zdechł, próbowałem odzyskać dane z pod linuxa (oraz narzędziami Windows od DiskInternals - ale kupić to bym go nie kupił ze względu na cenę) - sypie komunikatami że nieznany "linuxraidmember" i nie daje się zamontować, mdadm także nie pomoga - generalnie pluje czymś jak "Refusing activation of ****(moje) containing an unrecognised segment." . Na japońskim forum https://taiyakon.com/2020/10/qnap-extended-lvm.html piszą, że ktoś odzyskiwał kompilując kernel z ustawieniami jak w qnap i dzięki temu odzyskał dane - macał ktoś z was ten temat? Google nie daje zbyt dużo skutecznych informacji.