Wpis z mikrobloga

@nasato: Thx... giełda tylko BTC czy możliwość handlu innymi kryptowalutami? Też kwestia jak z tym dofinansowaniem, bo jak inwestują polskie firmy z branży IT to każdy powinien wiedzieć. 10% na projekt, resztę sobie dopowiedzcie.

IMO jako społeczność można zdziałać więcej. Kwestia przemyślenia...
@nasato "usługi komplementarne"? Myślałem raczej o rynku EU, z kontami walutowymi nie ma problemu, giełda pokroju bitcurexa jest bardzo prosta do napisania, kwestie zabezpieczeń w zasadzie już przemyślane.
@whatdoi: najtrudniejsze jest prawo + podatki

plus prawo w PL które czasem działa "wstecz"

i urzędy i w ogóle masa biurokracji :)

poza tym z 500tys UE nie warto konkurować

komplementarne czyli

usługi różnego rodzaju - bodaj portal aukcyjny jakim był BitMit

czy jakiś hazard/bukmacherka (aczkolwiek to by musiało być raczej poza krajem)

albo inne portale usługowe

// @zonbat

Tak, mam źródło

prowadzę wykłady i szkolenia wraz z twórcami dwóch nowych
@nasato: Prawo i podatki niestety trzeba mieć w małym palcu prowadząc działalność - inaczej ginie się w tym kraju, już się na tym na początku przejechałem.

Portal aukcyjny mam w zasadzie gotowy. Co proponujecie? Może zamiast giełdy inna forma?

Co mamy / możemy mieć:

- Gotowy portal napisany wg. wytycznych

- Layout oparty o Twitter Bootstrap (chyba, że ktoś w ramach % wykona swój)

- Kilkanaście serwerów WWW

- Środowisko deweloperskie
@koob co jest złożonego obliczeniowo na bitcurexie? Nie ma takich elementów, podobnie integracja z bankiem i z przelewami wychodzącymi, gdzie czynnik ludzki może puszczać 5 paczek przelewów dziennie, a nie tak jak ma to miejsce na opisywanej przeze mnie giełdzie, wypłaty jeden raz dziennie bez informacji o jakiej godzinie, maksymalny czas jaki miałem to 41 godzin.
@koob: trudność dla mnie wiąże się tylko ze złożonością (w kwestiach programistycznych), jedyną trudnością imo jest przebicie się przez rynek i skuteczny marketing.
@whatdoi: trudność oprogramowania giełdy != złożoność obliczeniowa. Wydaje mi się, że nie masz za bardzo wiedzy programistycznej, ale możesz spojrzeć na Buttercoin
@koob no faktycznie 10-11 lat na rynku i brak wiedzy - dzięki i pozdrawiam. Nadal nie odpowiedziałeś na moje pytanie, jakie trudności widzisz w opisywanym przeze mnie przykładzie? (bitcurex)

IMO nadal nie rozumiemy się, dla mnie jako programisty najtrudniejsze jest utrzymanie jakości i wydajności kodu na odpowiednim poziomie. Jeżeli uważasz napisanie giełdy w stylu bitcurexa za coś trudnego to imo pracowałeś przy (bardzo) małych projektach (uq < 1000000), jeżeli byłoby inaczej zrozumiałbyś
@whatdoi: no popatrz kazda duza gielda (gox, stamp) ma klopoty przy duzym ruchu, ale Ty wiesz jak zbudowac gielde, zeby byla wydajna. Trudnosci widze sporo przede wszystkim w "trading engine", księgowanie wpłat i wypłaty gotówki to pikuś.
@koob zauważ jeszcze na jakim poziomie był BTC gdy dane giełdy powstawały. Ruch jaki w chwili obecnej generują klienci owych giełd jest trudny do obliczenia, natomiast mając odpowiedni warsztat narzędzi można zrobić coś bardzo wydajnego, co wytrzyma ruch a i spowoduje, że kolejny klient będzie obsłużony znacznie szybciej. Połączenie w odpowiedni sposób kilku technologii niesie za sobą wzrost wydajności (oczywiście zakładając, że zostaną one w sposób prawidłowy użyte).

A powyższe imo potwierdzi
@whatdoi: ja nie twierdze, że się nie da i nie próbuje Cie zniechęcić. Napisałem, że giełdy, które są na rynku już sporo czasu ( odpowiednie zaplecze budżetowe i programistyczne ) nadal mają problemy z wydajnością. To potwierdza moją teze, że oprogramowanie trading engine nie jest banalne.

Zobacz na przykład na czym działa gox:

https://www.mtgox.com/press_release_20131011.html

Jeżeli to poważny projekt to może byłbym nawet zainteresowany coś zainwestować.
@koob Jedynym problemem na chwilę obecną jest problem finansów, który trzeba jakoś rozwiązać. Stąd mój wpis. Cała infrastruktura wyżej wymieniona jest do ogarnięcia, ale... (wróć do początku mojej odpowiedzi).

Dlatego moim zdaniem, 1/5 tego co w danej chwili ma mtgox czy inni powinna zarobić aby stworzyć rozwiązanie podobne i niezależne. To raczej racjonalne...