Wpis z mikrobloga

  • 6
1442 + 1 = 1443

Tytuł: Kto zabił mojego ojca
Autor: Edouard Louis
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★★
ISBN: 9788395703003
Tłumacz: Joanna Polachowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza
Liczba stron: 64
Idealna wręcz długość.
Historie rzeczywiście dość chaotyczne, ale przysłowiowe serducho wiele nadrabia.
Świetne, mocno polityczne zakończenie. Godny kontynuator „Powrotu do Reims”? IMO tak.

Edouard doskonale porusza się w tematyce intersekcjonalności. To dobrze napisane rozliczenie z przeszłością, próba wyrwania się z kręgu przemocy – choć niektórzy z pewnością uznaliby tę książkę za przemocową, przyjrzenia się z zewnątrz mechanizmom polityki i jej wpływu na ludzkie życie. To książka na wskroś polityczna.

Jeśli rasizm to „narażenie pewnych zbiorowości na przedwczesną śmierć”, i jeśli odnosi się to też do męskiej dominacji, homo- i transfobii, dominacji klasowej – to „polityka oznacza podział na populacje z życiem wspieranym, ułatwianym, chronionym oraz populacje narażone na śmierć, na prześladowania, na zbrodnię”.

„Ludzie należący do klasy uprzywilejowanej mogą się skarżyć na prawicowy albo lewicowy rząd, ale żaden rząd nie przysparza im nigdy problemów trawiennych, nigdy nie rujnuje im kręgosłupa […] dla klasy uprzywilejowanej polityka najczęściej jest kwestią estetyczną […] dla nas była kwestią przeżycia”.

Monumentalna jest końcowa wymiana nazwisk polityków - brzmiące oskarżenie potężnych i ich decyzji wpływających na miliony. Ogromnie chciałbym przeczytać takie dzieło o polskich realiach.

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
Tom_Ja - 1442 + 1 = 1443

Tytuł: Kto zabił mojego ojca
Autor: Edouard Louis
Gatunek: ...

źródło: comment_1651270679VNhWYamEmBvTV7c8hFxM8B.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz