Wpis z mikrobloga

  • 5
1441 + 1 = 1442

Tytuł: Historia przemocy
Autor: Edouard Louis
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788394941468
Tłumacz: Joanna Polachowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza
Liczba stron: 192
To co mi nie podpasowało, to mieszana narracja, do której trzeba się przyzwyczaić. Poza tym to wstrząsająca osobista historia przemocy, próba przyjrzenia się jej z zewnątrz i analizy czynników, które do przemocy doprowadzają, a które podparte są wcześniejszą literacką pracą Louisa.
Prawdę powiedziawszy od samego opisu przestępstwa i natychmiastowych po nich reperkusjach (większość tej książki) bardziej zaciekawiły mnie późniejsze perypetie bohatera - gdy próbował zachować sobie prawo do milczenia, być może godności?, ale ostatecznie skorzystał z pomocy instytucji państwowych, a które przekierowując sprawę do wyższych instancji, zmuszały bohatera do proceduralnego powtarzania historii przemocy do upadłego. Szczególnie ostatnia opisywana wizyta u lekarza była mocno oczyszczająca.

„Ponieważ ich rodzice byli żandarmami, dzieci uczyły się żeby również zostały żandarmami, tak jakby jedyną alternatywą było albo zostać złodziejami i dać się aresztować swoim dawnym kolegom, którzy zostali żandarmami, albo zostać żandarmami i aresztować dawnych kolegów, którzy kradli”

„Dlaczego ofiary Historii zmusza się, by zostały jej świadkami - jakby samo bycie pokonanym nie wystarczyło - dlaczego pokonani muszą jeszcze dodatkowo zaświadczać o stracie, dlaczego muszą jeszcze opowiadać o niej do upadłego, do całkowitego wyczerpania”

„Próbowałem wyobrazić sobie moje życie w ciągu najbliższych miesięcy, ale widziałem tylko procedury”

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
Tom_Ja - 1441 + 1 = 1442

Tytuł: Historia przemocy
Autor: Edouard Louis
Gatunek: lite...

źródło: comment_1651270297cLJcePWinri5R70eI9O5R4.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 256
Gatunek książki: powieść

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Koniec z eddym (Edouard Louis)
2\. Przezroczyste głowy (Odija Daniel)
3\. Mój rok relaksu i odpoczynku (Ottessa Moshfegh)
4\. Pierwszy bandzior
  • Odpowiedz