Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie coś mirkowi bez prawa jazdy. Na przystanku na którym często rano wysiadam z tramwaju jest coś takiego jak znak poziomy P-17, ale zawsze kierowcy okupują cały ten pas, przez co muszę się przeciskać. Zaraz za znakiem jest przejście dla pieszych i światła, a dalej skrzyżowanie. Czy oni mogą sobie tam tak stać w tym miejscu na światłach, czy powinni zatrzymać się przed P-17 i dopiero jechać dalej jak będzie zielone czy o co chodzi?
#prawojazdy
  • 13
@evilman_: ogólna zasada jest taka

4. Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Kierowcy mają nie blokować lub utrudniać ruchu, więc pomiędzy samochodami powinni zostawić bezproblemowe przejście, ale nic więcej nie muszą
@radziol88: OPowi chodzi chyba o to, czy pojazdy mogą tam oczekiwać na zmianę świateł, blokując swobodny dostęp do tramwaju z przystanku.
@evilman_: sprawa jest troszkę skomplikowana i nie jest zero-jedynkowa, bo mamy kilka sytuacji, a to co opiszę poniżej nie wynika wprost z przepisów, a raczej z tego, co powinien robić dobry i myślący kierowca:
- jedziesz autem i widzisz czerwone światło, a jednocześnie widzisz w lusterku nadjeżdżający tramwaj -
@pawelpablito: Dzięki za obszerną odpowiedź. Czyli tak naprawdę w sytuacji gdy nie ma tramwaju, sznur aut zatrzymał się na czerwonym zajmując całe P-17, to jeśli nadjadę tramwajem z wózkiem i nie mam możliwości fizycznie wysiąść, bo mi tarasuje ktoś drzwi, to oni nie robią nic niezgodnego z przepisami? Nawet bym się tak nie czepiał, ale codziennie rano wychodzę i codziennie rano muszę się w tym miejscu przeciskać z nadzieją, że się
@evilman_: art 26 PoRD:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji
2) Auta wjeżdżają jak tramwaju nie ma w zasięgu wzroku - wtedy wg mnie nie robią nic nielegalnego, bo w PoRD jest warunek, że tramwaj musi być lub wjeżdżać na przystanek.


@pawelpablito: @evilman_: jak dla mnie to nadal tu podpada pod ogólny zakaz utrudniania ruchu - kierowcy muszą zachować jakieś minimum odstępu
@evilman_: @radziol88: @pawelpablito:
ja sobie pozwolę na zacytowanie rozporządzenia
"§ 90. 1. Znak P-17 „linia przystankowa” wyznacza na jezdni miejsce przystanku pojazdów określonych w § 51 i ozna-
cza, że zakaz zatrzymywania się innych pojazdów na przystanku obowiązuje na całej długości linii."

Trzeba se odpowiedzieć na pytanie czy stoją na P-17, bo wynika to z tego, że im się zmieniła sygnalizacja czy wjechali, bo mają znak poziomy za nic.
@GastroAndrzej: zakaz zatrzymywania dotyczy sytuacji zatrzymania pojazdu w celu np wysadzenia pasażera, znalezienia czegoś w schowku, wytarcia okularów przez kierowcę itp.
Nie dotyczy sytuacji wynikającej z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego. Jeśli więc pojazd zatrzymuje się z powodu czerwonego światła, czyli z powodu przepisów ruchu, to nie łamie zakazu zatrzymywania czy postoju
@pawelpablito: @radziol88: ok, ale czy jeśli pojazd widzi czerwień i ma świadomość, że podjeżdżając dalej stałby na P-17 to jest to jeszcze zatrzymanie wynikające z warunków ruchu drogowego? Tylko tak się zastanawiam.
Nie włączajmy B-35/B-36 do tematu, bo to myślę jest klarowne.
@GastroAndrzej:

Nie włączajmy B-35/B-36 do tematu, bo to myślę jest klarowne.

Nie możesz nie włączyć tych znaków, bo znaki te wyrażają dokładnie taki sam zakaz zatrzymywania jak linia P-17. PoRD nie rozdziela zakazu zatrzymania na rodzaje w zależności od tego z czego ten zakaz wynika. Zakaz wynikający z linii P-17 to taki sam zakaz jak ze znaku, tylko wynika z innego przepisu. Wobec tego, skoro zawsze możemy zatrzymać pojazd za znakiem