Wpis z mikrobloga

Mirasy,
To normalne, żeby po pierwszym tygodniu ilość azotanów i azotynów była, aż na takim poziomie?

Zastanawiam się czy nie dosadzic jakichś roślinek i nie dorzucić lavy do podłoża żeby bakterie miały gdzie mieszkać.
No i już 3ci dzień od dołożenia ceramiki a woda dalej mętna (była czysta przed zmianą mediów) i nie wiem czy to nie pierwotniaki bo ceramikę płukałem.
Nie wiem teraz czy mam dolać seachem stability czy kupić coś w stylu no3 minus czy zrobić podmiankę czy mam po prostu czekac i za tydzień spróbować. Dodam że chciałem na razie odstawić stability bo w instrukcji piszą że stosować tylko przez tydzień a potem do podmianek.

Oprócz tego to co2 mam niskie a stosuje aqua art caibo (1 pompka na noc) i czy nie zwiększyć dawki.

#akwarium #akwarystyka #akwamarik
źródło: comment_1649689236556T2MxlQRgHoUCm8Yl6ZV.jpg
  • 15
Tak, to normalne. Rób podmianę 1/3 wody co 2 dzień do czasu spadku azotanów/azotynów do normalnych poziomów. Lej seachem jak w instrukcji przy podmianach. Dorzuć czegoś, gdzie bakterie mogą się rozwijać, może to być gąbka z większą powierzchnią, ceramika do filtra lub kamienie lawy i czekaj. Możesz dosadzić roślin. Carbo w płynie nie zwiększy ci poziomu dwutlenku węgla, bo to nie jest dwutlenek węgla :)
@marik669: Nie sugeruj się 1:1 tymi paskami ( ͡° ͜ʖ ͡°) sto razy dokładniej pokażą Ci testy kropelkowe Zooleka. Jeżeli to trzeci dzień to wątpie w tak wysokie NO3, cykl dopiero dochodzi do siebie i pojawia się NH3 i NO2. Nigdy nie spotkałem się z tak dużym azotem azotanowym przy pierwszym tygodniu istnienia akwarium, no chyba że zalałeś akwarium starą wodą lub wpuściłeś od razu ryby. Ewentualnie
@marik669 czekaj az cala biologia ruszy. NO2 powinno spasc do zera, a NO3 powinno nie byc wyzsze niz 25. NO2 nie zbija sie przez podmianki wody. Bakterie filtracyjne zamieniaja NO2 na NO3, ktore zbijasz przez podmiane wody. Co do przejrzystej wody to czekalem ponad 2 miesiace zanim filtr wpelni ruszyl. Jak bedziesz mial NO2 na 0 to mozesz zarybiac. Jak nie masz ryb to nie widze sensu zeby podmieniac wode. Poczekaj az
@pluktrux: no właśnie nie mam żadnych ryb. Może ta ceramika z allegro jakas felerna albo to kwestia tego ze gąbka jest mniejsza. Za parę dni zrobie kolejny test i może spadnie bo może to po prostu peak a ja się oram, że zamiast akwarium zrobiłem broń biologiczną XD
@marik669 musisz czekac az NO2 spadnie do zera, wtedy wiadomo ze wytworzyly sie bakterie w filtrze. Podeslij foto baniaka i filtra. Cierpliwosc najwazniejsza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@marik669: dopiero teraz doszło mi powiadomienie. Ze zdjęć które podesłałeś to jest to 100% zakwit pierwotniaków (zmętnienie). Zniknie samo z czasem, ale jak zgasisz światło na 48h to powinno się jeszcze szybciej uspokoić. Roslinom nic nie będzie, bo w tym momencie i tak nie ciągna nic z wody. Jak ciekawi Cię temat chemii to polecam zrobić research nt. produktów Seachema ( ͡º ͜ʖ͡º) na wielu zachodnich