Wpis z mikrobloga

Pytanie o serwery :
Zastanawiam sie nad zakupem takiego serwera :

https://www.x-kom.pl/p/578815-serwer-dell-poweredge-t40-e-2224g-16gb-1tb-dvd-rw-1y-nbd.html#Specyfikacja

Mam aplikacje napisaną w javie oraz front w angularze, chciałbym je wyrzucić na świat. Rozglądałem sie nad serwerami typu gcp lub aws ale koszty nie sa takie małe ( w sytuacji gdy chcemy uruchomic baze + serwer)
Czy ktos próbował już postawić taki serwer u siebie? Mógłby ktos pochwalić sie linkami z czego korzystał przy uruchomieniu takiego serwera?
Oraz o czym powinienem poczytać aby móc to zrobić samemu? Jakie rzeczy bym musiał zainstalować?
#pytanie #serwery #devops #aplikacje
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@FortresMaximus: hostowanie baz w cloudzie jest niestety drogie. Chcesz sam to zacznij raczej od kupienia serwerów ogólnego użytku od dostawcy chmurowego, vps albo dedykow I postaw na nim bazę sam. Wyjdzie dużo taniej, ale replikacja i backupy będą po Twojej stronie.

Dedyk na hetzner.de o mniej więcej podobnych parametrach to jakieś 40-60 euro miesięcznie.

Skąd w ogóle akurat takie parametry maszyny? Masz warunki w ogóle żeby to utrzymywać w domu? Jak
@FortresMaximus: Hejka. :)

1. To co pokazałeś nie jest serwerem.
2. Czy masz redundantne łącze w domu?
3. Bazy w cloudzie są drogie, ale nie musisz tym zarządzać, podajesz tylko connection stringa i yolo.
4. Może lepiej jakiś tani VPS na początek?
5. Do hostowania apki to pewnie Linux jako OS, serwer aplikacyjny, serwer baz danych i pewnie Nginx jako front. Do tego certy z let's encrypta.

Twoja aplikacja potrzebuje od
@annotate internet mam w Vectra, myślałem że to się jakoś spina z routerem i robi się przekierowanie na świat, po wcześniejszym dogadaniu się z Vectra.
Rozglądam się za serwerami z tego względu że apke chce mieć cały czas dostępna i raczej będę rozwijał ją dłużej. Więc rozkładając to w czasie serwer wydaje się tańszym rozwiazaniem
@FortresMaximus: Zamiast Google Compute Engine postaw aplikacje na Google AppEngine. Zapłacisz za faktyczne zużycie aplikacji.
Co do bazy to to musi kosztować. 10dolcow miesięcznie to 120 USD za rok. To jest dobra cena. Jak ci biznes nie wyjdzie to robisz shutdown środowiska i resztę kasy masz w kieszeni
@FortresMaximus: Mam chwilę to ci napiszę o GCP, bo aktualnie w tym siedzę.
To czego potrzebujesz w chmurze to miejsce gdzie postawisz aplikację dla Javy i bazę danych. Stawianie maszyn wirtualnych w środowisku chmurowym budzi pewną odrazę i generuje koszty (i jest droższe z reguły). Generalnie jest usługa AppEngine, która jest klasy PaaS. Masz runtime Javy i hostujesz tam aplikację. Dostajesz publiczny URL, skalowanie, CI/CD może za ciebie ogarnąć AppEngine pod
@director właśnie te koszty mnie trochę dołują już na wstępie, a możesz mi powiedzieć jak jest np w sytuacjach kiedy ludzie stawiają sobie gotowe sklepy typu magento? Przecież to też gdzieś musi stać wraz z bazą , i cały czas chodzić. Też mają takie wysokie koszty aplikacji?
@FortresMaximus: A ile dla ciebie to mało/dużo? Jest wiele alternatyw dla AWS/GCP/Azure jak DigitalOcean czy OVH, ale na moje to 100 USD/m-c to taka spodziewana cena za dobrej jakości produkt. Oczywiście zaraz dostaniesz tutaj mnóstwo porad typu "na janusz-hosting.pl masz za 20 zł/mc". Pamiętaj, że Ty jesteś właścicielem biznesu i Ty sobie wybierasz z kim będziesz współpracować. Jeśli chodzi o magento to jest sporo hostingów skrojonych pod to, ale kwoty rzedu
@director właśnie nie nastawiam się od razu na jakiś boom użytkownikow, więc nawet jak apka padłaby raz w miesiącu (w co wątpię) nie zrobiło by mi to problemu. Myślałem że taka Mała apka będzie generowała koszt rzędu 100 - 150 zł już wliczając wszystko