Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,

Potrzebuję się poradzić faktycznych ekspertów jeżeli chodzi o okablowanie głośnikowe, oraz montaż wtyków głośnikowych w ścianie.

O co chodzi? Na jednej ścianie będę miał telewizor, i tam będzie też wzmacniacz, przednie głośniki, i mam też w ścianie zrobione przejście podłogą na tylną ścianę, gdzie zapewne wypadało by podłączyć tylne głośniki (jak kiedyś będą) oraz subwoofer (bo ten też raczej umiejscawia się z tyłu, prawda?). Mam zrobione dwa peszle na kable.

No i pytanie najważniejsze jest, jakie kable puścić w tych peszlach, oraz jakie podłączenia montować w ścianach, czy bananowe, czy zwykłe?

Co do głośników docelowych za jakiś czas, to nie wiem. Więc dobrze żeby to było uniwersalne. Więc to co będzie teraz, tymczasowo to rozumiem nie ma znaczenia (w sensie firmy).

Chciałem podjechać gdzieś lokalnie w Łodzi się podpytać speców, ale w sumie nawet nie wiem gdzie z takim tematem jechać, więc nawet jak tutaj możecie podpowiedzieć to będę wdzięczny!
Dzięki!

#audio #audioboners #audiofile #elektryka #glosniki #naglosnienie #glosniki #muzyka
  • 24
  • Odpowiedz
Ja mam gniazda simon 54 a kabel 2x2,5mm2 z beztlenowki pierwszy lepszy z hurtowni. Roznicy miedzy takim a jakims super hiper duper i tak nie uslyszysz nie wierz w to. Do subwoofera tez mozesz taki dac plus bedzie zasilanie raczej potrzebowal.
  • Odpowiedz
@Voyo: nie no jasne, nie jestem jakimś audiofilem, chodzi mi o to, jaki kabel puścić w peszlach, i jakie gniazda, czy takie na wtyczke bananową czy takie z zaciskiem kleszczowym, co się lepiej sprawdza.
Teraz patrze to w sumie zgłupiałem, mam 2 glosniki + sub, i z kazdego glosnika ida 2 kable, z wzmacniacza 4. czyli do suba dochodzi 8 kabli.
Czyli na scianie z telewizorem, potrzebuje wtyków 8, i na
  • Odpowiedz
@Kramarz: co to za sub? U mnie wszystko idzie do amplitunera. I raczej w ten sposob bym robil instalacje bo tak sa wszystkie porzadne systemy zrobione zrodlo->wzmacniacz->glosniki czyli mnie wiecej to jest tak ze wszystkoe hdmi wpinam w tuner z tunera jest wyjscie hdmi obrazu na tv, i wyjscia na kable glosnikowe do kolumn. Do subwoofera moj akurat ma osobne wyjscie juz z filtrem lpf ale rozne sa.
  • Odpowiedz
@Voyo:
sub:
Magnat Monitor Supreme Sub 201 A

wzmacniacz:
SMSL SA-98E

I jest tak że do wzmacniacza idzie output 2 kabelki z tv cinch, i z niego 4 kable do subwoodera, i z suba do głośników dalej.

To jest setup na teraz, no tylko, w przyszlosci pewnie cos innego w nowym mieszkaniu bym zrobil, obawiam się że jeżeli przeniose obecny setup do nowego mieszkania, to utne uniwersalnosc... Chyba że po 2
  • Odpowiedz
@Voyo: @Kramarz dokładnie tak, ciągniesz kable głośnikowe (dwużyłowe do głośników efektowych) i zakańczasz portem w ścianie na stałę). Potem jakikolwiek głośnik podpinasz kawałkiem kabla do portu.

Do sensownego subwoofera potrzebujesz jeden kabel RCA (może przesłać i analogowy i cyfrowy sygnał więc jest najbardziej uniwersalny). Zostaw sensowny zapas żeby można było naprawiać wtyczki na przyszłość.

Kabel 2x2.5mm2 wydaje się sensowny do takiego zastosowania i unikaj łączenia kabli w ścianie (ciągnij jeden kawałek).
  • Odpowiedz
@hero207: @Voyo: No możliwe że ten zestawik jeszcze chwile ze mną zostanie, aczkolwiek chciałbym ten sub przenieść na tylna ścianę, bo w tej chwili (w starym mieszkaniu) mam na przodzie. wiec już jako tako docelowo planuje.

dokładnie tak, ciągniesz kable głośnikowe (dwużyłowe do głośników efektowych) i zakańczasz portem w ścianie na stałę). Potem jakikolwiek głośnik podpinasz kawałkiem kabla do portu.


czyli co, lepiej jest zrobić zaciskowe? pociagnac dwużyłowy w podłodzie
  • Odpowiedz
@Kramarz: czemu ten sub chcesz z tylu? ludzkie ucho slabo wylapuje kierunkowosc niskich tonow wiec moze stac gdziekolwiek byle dobrze gral. Przod tyl lewa prawa jeden pieron. Moze sie okazac ze akurar z tylu Ci nie zagra bo sie naklada fala stojaca. U mnie tak jest jak stoi z przodu i tylko dzieki jakims super hiper procesorom dzwieku w tunerze z opoznieniami #!$%@? mujami moge miec basy na kanapie. Jak wlacze
  • Odpowiedz
@Voyo: niestety jedynie z tyłu bedzie miał miejsce żeby stanąć, bo sciana z telewizorem jest p[omsrodku, z jej lewej strony jest wejscie do kuchni, a z prawej korytarz.

czy mając to na względzie, dobrze mysle że potrzebuje 4 kable dwujzylowe w kazdej rurce + 2 kontakty po 8 styków zaciskowych? Żaby zabezpieczyc obecny + przyszlosciowe setupy w ktorych dojdzie na tył 2 glosniki ewentualnie i jeden centralny(aczkolwiek pomijalny)
  • Odpowiedz
@Voyo: XD wybacz za brak zdolnosci artystycznych

tak bym to widział w nowym setupie, gdzie obecne glosniki i sub istnieja, a zielone kwadraty, to opcja rozbudowy, czytaj, dodanie 2 glosnikow z tylu, i jeden srodkowy na front.(ewentualnie bez niego, robiac 4.1)
te zolte kreski symboluzuja że tak ma poprowadzone rurki(peszle) wychodzą z jednej i drugiej strony

szare to kable
Kramarz - @Voyo: XD wybacz za brak zdolnosci artystycznych

tak bym to widział w no...

źródło: comment_1648668240ZxMBYbKsPk0eSqpWMg7hmk.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Altualnie potrzebujesz z tv do suba 2 przewody, z suba do przednich glosnikow 2 przewody, wiec masz 4 przewody w peszlach i gniazdo poczworne przy tv i przy subie.
  • Odpowiedz
@Kramarz: a na przyszlosc potrzebujesz z tunera ktory by byl pod tv zapewne dwa przewody do satelitek, i przewod do suba co daje 3. Wrzuc 4 przewody, zrob gniazda podwojne po lewej i prawej stronie gdzie mialyby byc tylne kolumny i subs dasz z tylu np z prawej a te dwa dodatkowe przewody narazie rzucisz w listwe czy po podlodze z tylu tak zeby to dzialalo a jak ogarniesz sprzet z
  • Odpowiedz
@Voyo: aktualnie, z tv do wzmacniacza 2x cinch (ta sama sciana) z suba do przednich po 2 przewody, razem 4, i po 2 przewodu do wzmacniacza (razem 8 z suba) - więc tak, gniazdo poczwórne (8 wtyków) czyli 4 kable w 1 peszlu, wystarczą żeby ogarnąc obecny setup (przeniesienie) ale co w przyszlosci, jakby chcial z tego zrobic 5.1?

a na przyszlosc potrzebujesz z tunera ktory by byl pod tv zapewne
  • Odpowiedz
@Kramarz: 4 przewody z pod tv na druga strone wystarcza na to co masz. 2x sygnal do suba i 2 z suba do kolumn. Jak kupisz wzmacniacz to bedziesz na druga strone potrzebowal tylko 3 wiec masz jeden nadmiarowy. 2x satelita 1x sub a z przodu wtedy pocisgniesz 2x glowny 1x centralny prosto do wzmacniacza.
  • Odpowiedz
4 przewody z pod tv na druga strone wystarcza na to co masz. 2x sygnal do suba i 2 z suba do kolumn. Jak kupisz wzmacniacz to bedziesz na druga strone potrzebowal tylko 3 wiec masz jeden nadmiarowy. 2x satelita 1x sub a z przodu wtedy pocisgniesz 2x glowny 1x centralny prosto do wzmacniacza.


@Voyo: 4 przewody, czyli 4 razu dwużyłowe, prawda? czyli jedno gniazdo 8 zacisków?
To mi ogarnie obecny
Kramarz - > 4 przewody z pod tv na druga strone wystarcza na to co masz. 2x sygnal do...

źródło: comment_1648670960TmTB1dGL2LeHw2NX5PMy17.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Kramarz: tak 4 dwuzylowe. zobacz zdjecie wyzej co wstawilem gniazdo pojedyncze. Tam masz dwa zaciski czerwy i czarny. To jest pod jeden kabel. Mozesz zalozyc takie poczworne i dosunac kanape. Bo na przyszlosc bedziesz potrzebowal 2 zyly do jednej kolumny 2 do drugiej i 2 do suba co daje 3 kable
  • Odpowiedz
@Kramarz: do tego zacisku co wkleiłeś podejdą też widełki więc jest ok. nie ma sensu się napalać na banany.

U ciebie problem widzę taki że chcesz przygotować ściany na dwa różne systemy. Jeśli dobrze rozumiem to masz teraz tanszy zestaw gdzie wszystkie głośniki idą z subwoofera i to jest centralny punkt. W przypadku upgrade'u twoją jednostką centralną będzie wzmacniacz kina domowego /wielokanałowy amplituner który zwykle stawia się centralnie. Z niego będziesz
  • Odpowiedz