Wpis z mikrobloga

Premier Morawiecki w Kijowie. Rosjanie odepchnięci od Mikołajowa. Flota czarnomorska zmierza w kierunku Odessy. Podsumowanie 20. dnia wojny ukraińsko-rosyjskiej.

1. Na głównych frontach bez większych zmian. Ukraińcy – podobnie jak w poprzednich dniach – byli w stanie przeprowadzić skuteczne, lokalne kontrataki. Najbardziej pozytywne dla Ukraińców wieści płyną spod Mikołajowa, położonego na południu kraju. Miasto ma strategiczne znaczenie dla marszu Rosjan na Odessę, bo znajduje się tu most na Bohu i przebiega tędy droga M14 (Mariupol-Odessa). Rosjanie podeszli pod Mikołajów już 25 lutego, jednak nie byli w stanie przełamać linii obronnych wokół miasta. Dzisiaj Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego, poinformował że Ukraińcy wyprowadzili kontruderzenie i odepchnęli Rosjan od miasta. Potwierdzają to zdjęcia spod Mikołajowa, które wskazują że w ręce Ukraińców dostały się m.in. stanowiska rosyjskiej artylerii. Na marginesie warto wspomnieć, że sam gubernator Kim to bardzo barwna postać. Urodził się w Mikołajowie, jednak jego rodzina ma koreańskie korzenie. Przed euromajdanem zajmował się głównie biznesem, a do polityki wszedł na poważnie dopiero w 2019 r. W rok później prezydent Zełenski mianował go natomiast gubernatorem rodzinnego obwodu mikołajowskiego. Od pierwszych dni wojny, Kim staje na wysokości zadania, pomaga w przygotowaniu obrony Mikołajowa, często pojawia się na pierwszej linii frontu i wśród mieszkańców Mikołajowa.


2. W Donbasie, w ręce Rosjan wpadło miasto Wołnowacha, a w zasadzie to co z niego zostało, bo po kilku dniach walk, miasto zostało obrócone w ruinę. Wołnowacha ma strategiczne znaczenie, bo przez miasto przebiega linia kolejowa łącząca Krym z Donieckiem. Nie wiadomo w jakim stanie jest odcinek tej linii kolejowej na wysokości Wołnowachy, ale jeśli nadaje się do użytku, to Rosjanie polepszyli właśnie swoją sytuację zaopatrzeniową na południu Ukrainy.


3. Nadal toczą się zażarte walki o Mariupol. Rosjanom udało się wejść do miasta zarówno od zachodu jak i wschodu, jednak oddziały Pułku Azow, które bronią miasta, nadal stawiają zażarty opór. Dzisiaj w zasadzce na terenie Mariupola, Ukraińcom udało się podobno zabić nawet rosyjskiego generała (póki co nie znamy jego tożsamości) – jeśli to prawda, to będzie to już czwarty rosyjski generał zabity podczas wojny.


4. Rosjanie mieli dzisiaj wkroczyć na teren jednego ze szpitali miejskich w Mariupolu oraz wziąć pacjentów i załogę szpitala na zakładników. Następnie Rosjanie mieli ostrzelać ze szpitala pozycje Pułku Azow, chcąc sprowokować Ukraińców aby ostrzelali szpital. Informację potwierdziło kilka źródeł, w tym m.in. lokalni dziennikarze, zastępca mera Mariupola, czy gubernator obwodu donieckiego.


Rosjanie w końcu zgodzili się na ewakuację większej liczby cywilów z oblężonego Mariupola. Wczoraj miasto opuściło zaledwie 600-700 osób. Dzisiaj było to już ok. 20.000. Mimo to w mieście nadal uwięzione jest ok. 280.000 osób.


5. Prezydent Zełeński podpisał dzisiaj specjalną ustawę anty-kolaboracyjną. Na jej podstawie, osoby które współpracują z rosyjskim okupantem, będą mogły zostać skazane na karę do 15 lat pozbawienia wolności. Ustawa ma zniechęcić mieszkańców okupowanych miast do współpracy z Rosjanami. Przypadki kolaboracji z Rosjanami zdarzają się, jednak nie są powszechne. Najbardziej jaskrawym przypadkiem takiej kolaboracji była sytuacja z Melitopola. Rosjanie aresztowali tam mera, a władzę przekazali w ręce członkini rady miejskiej, Galiny Danilczenko.


6. Czerwony Krzyż nadal prowadzi ewakuację cywilów z miasta Sumy, na wschodzie Ukrainy. Dzisiaj z miasta miało wyjechać ok. 70 busów. Nie wiadomo ile osób pozostało w Sumach, jednak wydaje się, że – podobnie jak w przypadku Charkowa – w obu tych miastach pozostały bardzo małe grupy cywilów, które i tak prawdopodobnie zostaną ewakuowane w kolejnych dniach. Konwoje z cywilami kierowane są na „bezpieczne” tereny, głównie do Połtawy.


7. Dzisiaj Ukraińcy i Rosjanie kontynuowali, rozpoczętą wczoraj, czwartą rundę rozmów pokojowych. Póki co brak porozumienia, rozmowy znowu zostały przerwane i będą wznowione jutro. Mychajło Podolak, który bierze udział w rozmowach jako członek ukraińskiej delegacji, stwierdził że różnica zdań między stronami rozmów jest fundamentalna. Widzi on jednak szansą na osiągnięcie kompromisu.


8. Dzisiaj, specjalnym pociągiem, do Kijowa udali się premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Czech Petr Fiala oraz premier Słowenii Janez Janša. Według Michała Dworczyka pojechali oni tam jako przedstawiciele UE, a ich wizyta w Kijowie została uzgodniona podczas unijnego szczytu w Wersalu (10-11 marca). Ta wizyta to ogromny gest solidarności, który – jak widać po komentarzach Ukraińców – bardzo wiele dla nich znaczy.


9. Pod Kijowem zginęło dwóch kolejnych dziennikarzy, Irlandczyk Pierre Zakrzewski oraz Ukrainka Ołeksandra Kuwszynowa. W ataku ranny został także trzeci dziennikarz, Brytyjczyk Benjamin Hall – przeżył, jednak lekarze musieli amputować mu część nogi. Cała trójka pracowała dla stacji Fox News. Do ataku doszło, gdy samochód, którym się poruszali, wjechał na teren wioski Horenka, na północnych przedmieściach Kijowa. Śmierć dziennikarzy Fox News to kolejny dowód na to co Ukraińcy mówią od kilku dni – Rosjanie celowo atakują samochody cywilne.


10. Według Amerykanów, Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 5.000-6.000 żołnierzy. To znaczy, że Rosjanie każdego dnia tracą ok. 400 żołnierzy. Dla porównania, podczas wojny w Afganistanie (1979-1989), Sowieci stracili łącznie „tylko” 14.453 żołnierzy.


11. Rosjanom udało się dzisiaj zniszczyć ukraińskie centrum zaopatrzeniowe w Czernichowie. Ukraińcy odpowiedzieli natomiast ostrzałem lotniska w Chersoniu. Niektóre źródła ukraińskie twierdzą, że Ukraińcom udało się zniszczyć kilka rosyjskich samolotów, które znajdowały się na płycie lotniska. Brakuje jednak dowodów w postaci zdjęć czy filmów. Mieszkańcy Chersonia potwierdzają jednak, że nad lotniskiem unosiły się dzisiaj duże chmury dymu, co mogłoby wskazywać że faktycznie ukraiński atak na lotnisko zakończył się sukcesem. Byłby to już drugi raz gdy Ukraińcy zaatakowali lotnisko w Chersoniu. Do podobnego ataku doszło 6 marca, Ukraińcy twierdzili wtedy że zniszczyli wówczas kilkadziesiąt rosyjskich śmigłowców – jednak opublikowane później zdjęcia satelitarne wskazały, że o ile do ataku faktycznie doszło, to ukraiński ostrzał najprawdopodobniej nie wyrządził większych szkód.


12. Rosyjska flota desantowa, o której pisałem wczoraj, ruszyła na zachód w kierunku na Odessę. Nie wiadomo ile dokładnie okrętów desantowych znajduje się w składzie „rosyjskiej armady” - ukraińskie źródła mówią nawet o 14 okrętach. Jednocześnie Rosjanie zintensyfikowali ostrzał Odessy z morza i powietrza. Garnizon Odessy melduje, że może być to próba zmiękczenia ukraińskich linii obronnych przed desantem z morza.


13. Zełeński, rozmawiając dzisiaj z zachodnimi oficjelami, przyznał wprost, że mimo zapewnień NATO o „otwartych drzwiach” do Sojuszu Północnoatlantyckiego dla Ukrainy, realia są takie że Ukraina „nie może dołączyć do NATO” (cytat). To wyraźna zmiana narracji po stronie Kijowa. Gdy przed wybuchem wojny Rosja żądała od Kijowa zrezygnowania z planów akcesji do UE i NATO, Ukraińcy odpowiadali że sami zadecydują o swojej przyszłości. Część zachodnich analityków odebrała dzisiejsze słowa Zełeńskiego jako szansę na osiągnięcie porozumienia między Ukrainą a Rosją. Dzisiejsza rozmowa Putina z Charlesem Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej, rozwiała chyba jednak wszelkie nadzieje na kompromis – Putin stwierdził bowiem, że Kijów nie wykazuje „poważnego zaangażowania w poszukiwanie rozwiązań akceptowalnych dla obu stron”.


14. W Kijowie wprowadzono 36-godzinną godzinę policyjną, od godziny 20 dzisiaj (15 marca) do 7 rano 17 marca. W tym czasie mieszkańcy stolicy będą mogli opuszczać swoje mieszkania tylko w celu udania się do schronów. Mer Kijowa, Witalij Kliczko, poinformował że ma to związek z intensyfikacją rosyjskich nalotów i próbami wdarcia się Rosjan do miasta. Niewykluczone, że ta decyzja jest związana także z wizytą premiera Morawieckiego i innych unijnych polityków w Kijowie.


15. Rosja wystąpiła z Rady Europy (od 25 lutego Rosja i tak pozostawała zawieszona w prawach członka RE). W ten sposób Europejska Konwencja Praw Człowieka przestała mieć zastosowanie wobec Rosji. Jednocześnie Moskwa obłożyła dzisiaj sankcjami wielu amerykańskich polityków – na czarną listę trafili m.in. Joe Biden, Antony Blinken (szef Departamentu Stanu), Lloyd Austin (szef Departamentu Obrony) czy William Burns (szef CIA).


16. Do Moskwy przybył dzisiaj szef irańskiego MSZ-u, Hossein Amir-Abdollahian. Według ostatnich raportów to właśnie Rosja blokuje reaktywację JCPOA i powrót irańskiej ropy na światowe rynki. Podczas wizyty Irańczyków Ławrow stwierdził, że Rosja w żaden sposób nie blokuje reaktywacji JCPOA i że otrzymała już pisemne gwarancje od USA, że sankcje nałożone na Rosję nie zakłócą współpracy rosyjsko-irańskiej. Jednocześnie Ławrow stwierdził, że to Amerykanie blokują reaktywację JCPOA. Tymczasem Amerykanie twierdzą, że nie dali Rosji żadnych pisemnych gwarancji. Wojna informacja trwa w najlepsze.


Jeśli chcecie być na bieżąco z informacjami z Ukrainy, zachęcam do polubienia mojej fejsbukowej strony Puls Zagranicy lub zaobserowania tagu #lagunacontent. Po treści bliskowschodnie zapraszam natomiast na mojego głównego bloga Puls Lewantu.

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.

W związku z pytaniami: Jeśli ktoś chciałby postawić mi wirtualną kawę, żebym nie zasnął przy pisaniu podsumowań, to może to zrobić pod tym linkiem. Jest to oczywiście całkowicie dobrowolne i w obecnej sytuacji polecam wspierać przede wszystkim polskie i zagraniczne NGOsy niosące pomoc na Ukrainę.

#rosja #ukraina #lagunacontent - autorski tag #wojna #ukrainanafroncie
JanLaguna - Premier Morawiecki w Kijowie. Rosjanie odepchnięci od Mikołajowa. Flota c...

źródło: comment_16473807541uT1Znwaebv0ZuL2zw7EKL.jpg

Pobierz
  • 51
@Bogaty_grubas: W obecnej sytuacji jakiekolwiek lądowanie w Odessie jest bardzo problematyczne, plaże są zaminowe, miasto pełne barykad. Osobiście wątpię, że Rosjanie przeprowadzą bezpośredni desant właśnie na Odessę. Może próbują groźbą desantu na Odessę sposób odciągnąć cześć sił rosyjskich spod Mikołajowa. Jeśli desant będzie to raczej w innym miejscu niż Odessa, chyba że Rosjanie chcą wrzucić swoich żołnierzy do ukraińskiej maszynki do mięsa, w jaką zamieniła się Odessa.
Od dwóch tygodni tam są.


@Thorkill: W ciągu tych dwóch tygodni miałeś ukraińską kontrofensywę na Iwanków (4 marca). ( ͡° ͜ʖ ͡°) Podczas której Rosjanie wycofali się aż do Hostomela. Ja tam - o ile mam mieszane uczucia do samego Ropcke - to mapki i geolokalizacja wychodzi mu nie najgorzej. Z pewnością nadeszło jakieś - chociażby częściowe - "otrzeźwienie" względem czasów wojny w Syrii.
skąd info o ofensywie jutro

@Stay12: Z tego że w ciągu ostatnich trzech dni w rejon na wschód od Żytomierza zwożono z zachodniej i centralnej Ukrainy tysiące żołnierzy z nowo sformowanych jednostek OT oraz batalionów zapasowych brygad wojsk liniowych. Natomiast w rejon Makarowa jeszcze tydzień temu przetransportowano z Odessy 10 Górską Brygadę Szturmową. Wzięła już ona zresztą udział w kontruderzeniu w rejonie Andrivki z 10-12 marca.