Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dotyczące rozliczenia PIT-11. Wyskoczyła mi informacja o treści:

Kwota kosztów z PIT-11 jest niższa od przysługującego limitu. Możesz skorzystać z limitu maksymalnego, jeżeli chociaż jeden dzień w każdym miesiącu mieszkałeś poza miejscowością, w której jest Twój zakład pracy. Twój maksymalny limit wynosi 3 600,00 zł. W innym wypadku możesz obliczyć koszty samodzielnie lub zostawić koszty z PIT-11.


Do pracy dojeżdżam samochodem codziennie po 25km w jedną stronę. I nie wiem czy wpisywać samodzielnie czy pozostawić to na podstawie PIT-11. Mógłby ktoś doradzić?

#pit #epit #rozliczeniapodatkowe
  • 5
@c4mil: samochodem nie można odliczyć

jak obliczyć koszty uzyskania przychodu? Gdy uzyskujemy przychody ze stosunku pracy, odliczane są tzw. koszty pracownicze. Stawka podstawowa wynosi 250 zł miesięcznie, ale nie więcej niż 3000 zł rocznie, i jest stosowana w przypadku, gdy pracownik mieszka w tej samej miejscowości, w której pracuje. Miejsce zameldowania nie ma znaczenia. Ustawa określa też kwotę tzw. podwyższonych kosztów – to 300 zł miesięcznie i łącznie nie więcej niż
@c4mil:
Nie ma znaczenia czy dojeżdżasz samochodem, tramwajem, pociągiem czy hulajnogą.
Nie jest ważne ile kilometrów masz w jedną stronę.

Ważne jest czy masz umowę o pracę oraz czy mieszkasz w tej samej miejscowości co zakład pracy czy w innej.
@c4mil: To masz prawo zastosować koszty w wysokości 300 zł miesięcznie (nie więcej niż 3600 zł za rok).

Na przyszłość zgłoś się do działu kadr i płac u pracodawcy, żeby stosowali u ciebie podwyższone koszty uzyskania przychodu.