Wpis z mikrobloga

#holandia #podatki

W większośći podatkowe rzeczy potrafię ogarnąc sam, ale mam problem z końcem tej cholernej abolicji.
W poprzednim roku (2021) mieszkałem w Polsce 5 miesięcy (zaroki 0 PLN) i 7 miesięcy w Holandii (z zarobkami EUR).
Nie mam w Polsce interesów życiowych, byłem tam poniżej pół roku itd. Czy muszę się jakkolwiek rozliczać z polską skarbówką? Czy muszę cokolwiek im wysyłać czy mogę już to totalnie olać? W Holandii zameldowany jestem od października 2021 jeżeli to istotne w tym aspekcie.
Czy jacyś sensowni księgowi w Holandii będą potrafili to ogarnąć? Czy będąc zameldowany w Holandii nadal będe musiał wysyłać belastingowi papierek z polskiej skarbówki o braku dochodów (jeżeli tak to to oznacza, że będe musiał się rozliczać w Polsce...)

Druga sprawa, sytuacja mojej dziewczyny jest taka jak moja, z tym że ma jeszcze pół mieszkania w spadku. Czy owe pół mieszkania w jakimkolwiek stopniu może być brane jako "interes życiowy"?
  • 8
@Meh6969: Byłem dość naiwny sądząc, żę meldunek w NL z automatu mnie wymelduje z Polski, więc z adresu stałego w Polsce wymeldowałem się dopiero niedawno. Będzie to jakiś problem przy abolicji? Czytałem że nie powinno być, ale cóż.
@abcdefghijklmn8: nie wiem czy się coś zmieniło, ale 6 lat temu jak nie byłem cały rok zameldowany w Holandii to musiałem i tak wykazać zarobki w polsce mimo, że wtedy abolicja istniała (dowiedziałem się po tym, jak dostałem list z polskiego zusu 2 lata temu, że mam 2 tygodnie na rozliczenie się)
@wojciech_s: Ja nie musiałem (z 5 lat temu) ale musiałem wypełnić M-form i wykazać ze mam mniej niz 90% zarobków w Holandii. I do tego rozliczyć się w Polsce.

@abcdefghijklmn8: Tu niestety nie pomogę, bo wymeldowanie się jest eleganckim papierem do polskiego Belastingu a w innym przypadku trzrba udowadniać ze nie masz interesu życiowego. Raczej powinieneś dać rade bo masz wszystkie salaris i umowy z NL
@abcdefghijklmn8: Chyba musisz byc caly rok zameldowany w Holandii czyli dopiero w przyszlym roku nie musisz sie rozliczac w Polsce( o ile nie bedziesz mial tam dochodow), mieszkanie moze byc brane pod uwage jako interes zyciowy ale dla polskiej skarbowki i to od niej zalezy(ale raczej nie, ale mieszkanie nie moze byc sprzedane inaczej dochod)