Wpis z mikrobloga

44/365 #animepifpaf
Webley Mk I
Historia firmy Webley & Scott zaczyna się w późnym XVIII wieku, kiedy to William Davis założył firmę produkującą formy dla naboi. W 1834 roku firmę przejął jego zięć Philip Webley, który rozpoczął produkcję kapiszonowej broni sportowej. Produkcję rewolwerów z których firma jest najbardziej znana rozpoczęto dopiero 20 lat później. Do 1897 roku firma znana była jako P. Webley & Son, po tym roku w wyniku połączenia z W. i C. Scott and Sons zmieniła nazwę na „The Webley & Scott Revolver and Arms Company Ltd of Birmingham”.
W wojsku brytyjskim w 1880 roku przyjęto na wyposażenie rewolwery Enfield, jednakże ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Enfield zdecydowanie lepiej radziło sobie z karabinami. Przejście z rewolwerów Enfielda na rewolwery Webleya jest przypisywane listowi marszałka polnego Garneta Joshepha Wolseleya do generała artylerii (Czy jak tam po polsku jest „surveyor general of ordnance”.) z 8 lipca 1886. W liście tym nazywa rewolwery Enfielda „ciężkimi i niewygodnymi” załączając swój własny rewolwer Webley jako przykład tego czym rewolwer może być. (Niestety nie wiadomo jaki konkretnie był to model.) Zainspirowało to konkurs na nowy rewolwer dla brytyjskiej armii na łamany rewolwer, który sam wyrzucał łuski na kaliber .476 Enfield. Nie jest wiele wiadomo o tych próbach, całkiem prawdopodobne, że jedynym konkurentem Webleya był Smith&Wesson. 8 listopada 1887 rząd brytyjski zaadaptował rewolwer Webleya jako „Pistol, Webley, Mk I” i zamówił 10 000 sztuk. Webly Mk I początkowo był zasilany amunicją .476 Enfield Mk III do czasu zaadaptowania amunicji .455 Webly Mk I w 1891 roku. Nowa amunicja początkowo była zasilana prochem czarnym, ale rok później zastąpiono go kordytem (rodzaj prochu bezdymnego).
Webley Mk I jest rewolwerem na nabój scalony, z 6-komorowym bębenkiem przytwierdzonym do lufy. Jest „łamany” a podczas łamania wyrzuca wszystkie łuski i niewystrzelone naboje. Posiada charakterystyczny uchwyt nazywany „ptasim dziobem”. Mk I, oraz jego usprawniona wersja Mk I* pozostawał w użyciu do 1921 roku. Wyprodukowano w sumie ok. 40 000 sztuk.

Sos obrazka: Shisha no Teikoku (2015, Wit Studio)
PatrykCXXVIII - 44/365 #animepifpaf 
Webley Mk I
Historia firmy Webley & Scott zacz...

źródło: comment_1644948120TAX86OL2xA6fqjUY55lv51.jpg

Pobierz
  • 2