Wpis z mikrobloga

#policja #covid19 #mandat

KILKA PORAD JAK ROZPOZNAĆ POLICJANTA OD PRZEBIERAŃCA W DOBIE COVID19

Kilka rad ode mnie związane z początkiem interwencji:

Żeby doszło do interwencji, upewnij się że Pan Policjant to nie jakiś przebieraniec. Przestępcy w przebraniach i udający policjantów zdarzają się i wolałbyś umieć ich rozpoznać. Ustawa mówi jak rozpoznać policjanta od przebierańca:

- powinien mieć na sobie kompletny mundur (poprzez kompletny mundur rozumie się również czapkę na głowie) oraz imiennik w widocznym miejscu.
- Jeżeli nie ma któregoś z tych elementów lub jest "in koguto" , wtedy pokazuje blachę i recytuje regułkę
- Policjant musi się przedstawić, wymienić nazwę swojej jednostki i powód interwencji. Aby do niej doszło, policjant musi ujawniać, wykrywać lub zapobiegać przestępstwu bądź wykroczeniu, w innym przypadku jego interwencja jest bezprawna,
- Powód interwencji dzielimy na prawny i faktyczny.
Prawny jest stały i jest to art. 15 o policji i usłyszymy go zawsze. Faktyczny zaś musi dotyczyć przepisu, który naruszamy. Na nasze życzenie policjant zobligowany jest przytoczyć nam treść tego artykułu.

Bez kompletnego munduru lub tej regułki na początku znajomości i bez regułki "na końcu" (że masz prawo złożyć zażalenie do lokalnego prokuratora - koniecznie zapytaj o adres), możesz mieć wątpliwości czy to nie przebieraniec, powinieneś wtedy zadzwonić do najbliższej jednostki policji z prośbą o przysłanie patrolu. Obcowanie z bandytą przebranym za policjanta zagraża Twojemu bezpieczeństwu. Jest mniejsze prawdopodobieństwo że masz do czynienia z nieprofesjonalnym policjantem, więc jak masz możliwość - oświadcz to i rozpocznij nagrywanie interwencji.

Gdybyś chciał złożyć zażalenie na policjanta, najlepiej działa pismo rozesłane jednocześnie w 3 kopiach (z widoczną listą odbiorców w treści listu). List kierujesz do komendanta rodzimej placówki policjanta, do miejscowego prokuratora i do wojewódzkiego biura spraw wewnętrznych policji - niech wszyscy wiedzą jak sprawa wygląda i niech wiedzą kto wie.

Gdy już upewnisz się że masz do czynienia z policjantem, okaż mu swoje dane. Jeżeli prosi o nie bez kompletnego munduru i okazania blachy i/lub bez recytacji, podziel się z nim swoją obserwacją że umiesz weryfikować przebierańców i się nie nabierzesz na takie numery, zastrzegając że inna droga wzbudza Twoje podejrzenia co do autentyczności spotkania. Masz obowiązek podania policjantowi swoich danych na wezwanie.

Przygotuj się na denerwujące pytania retoryczne w stylu "Co pan tu robi?", "Czemu nie ma pan maseczki?" etc. Poradnik o kontakcie policjanta z obywatelem (Słupsk, 2011) karci takie zachowania, niestety policjanci nie przepadają za literaturą s-f i raczej nie znają tej pozycji.

Rozmowę z policjantem prowadź kulturalnie i nie daj się sprowokować - poirytowany i nieprofesjonalny policjant bardzo lekkomyślnie szarżuje ze stosowaniem środków przymusu bezpośredniego, wolisz wrócić na kolacje do własnego domu. W celi zapewne będziesz się nudził i robił gobeliny z materaca (#pdk ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

Policjant może wydawać Ci polecenia - stań tu, stań tam, wyciągnij ręce z kieszeni. Muszą być uzasadnione -" w tym miejscu są ludzie a pan podaje dane wrażliwe, proszę stańmy na uboczu". UWAGA! ŻADEN POLICJANT TAK NIE POWIE, dlatego również masz prawo go prosić o respektowanie przepisów RODO.
"Obawiam się że może pan mieć w kiszeni broń, więc proszę je trzymać na wierchu", a nie "bo tak powiedziałem". Proś o uzasadnienie, argumentując że chcesz postępować zgodnie z prawem i tylko tak możesz odróżnić polecenie które ma umocowanie prawne niż polecenie policjanta bez podstaw prawnych.

Policjant nie ma prawa podczas interwencji wydać Ci polecenia bezprawnego, np. kazać łapać złodzieja czy zrobić cokolwiek, bo "tak powiedział". Wśród policjantów również zdarzają się przestępcy i wolisz nie mieć z nimi do czynienia.

Nie obrażaj pana policjanta, zachowuj się asertywnie.

CD może N :)
PanStanislaw - #policja #covid19 #mandat 
 
KILKA PORAD JAK ROZPOZNAĆ POLICJANTA OD...

źródło: comment_1642905189zkYmL8YFUCvGmWicHsZnnh.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@xevske: Zostaw na 5.
@szypko: jak inaczej odróżnić policjanta od przebierańca? Przypomnę że ulubionym motywem Wołomina były napady na TIRy w przebraniu policjantów. Zawsze się upewniaj że nie masz z nimi do czynienia
  • Odpowiedz
@PanStanislaw: przyjdzie do ciebie przebieraniec w mundurze za 2 koła żeby wypisać ci fajkowego kwita za 20 zł? Noo jasne to sie trzyma kupy XDD i to jeszcze w galerii czy innym markecie gdzie są kamery i świadkowie. Porównałeś napady na tiry których wartość to kilka milionów do mandatu za pare złotych, napisz skargę na logikę bo to się dupy nie trzyma, reszta postępowania jak najbardziej prawidłowa
  • Odpowiedz
@PanStanislaw: mi prawnik doradził:
1. ZAWSZE nagrywaj jakikolwiek kontakt z policją
2. swoje dane podajesz TYLKO, gdy policjant wskaże dlaczego tych danych potrzebuje, tu się kłania art. 14
3. gdy policjant zachowuje się agresywnie, dzwoń po wewnętrznych (warto mieć zapisany ich numer) ponieważ policjant może być pod wpływem narkotyków
4. (jeżeli masz wolne 48h, lub nie szkoda ci telefonu) nigdy nie dawaj swojego telefonu do ręki policjanta bez nakazu. Jeżeli będzie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AlvarezCasarez: 1. Możesz nagrywać, tylko pamiętaj, że może być problem jeśli udostępnisz bez anonimizacji.
2. Nawet nie chce mi się zaczynać kwestii legitymowania, generalnie jak nie podasz danych to masz art 65 kw
3. Hahahahahahaha
4. Rzecz można zatrzymać na legitymację, bez żadnego nakazu, oczywiście możesz żądać dostarczenia odpisu POSTANOWIENIA. Nie ma nakazu, twój prawnik za dużo filmów z USA się naogladal.
5. Tu zgoda.
6. Tu urojenia
7. Dla patrolu
  • Odpowiedz
art 65 kw

@nie_swiruj: faktycznie coś wspominał o 65, i o ile mnie pamięć nie myli to mówił o tym, że jeżeli art 15, nie spełnia wymagań art 14, to 65 kw można wsadzić sobie w odbyt ponieważ legitymowanie było bezprawne. a gdy masz wszystko na taśmie, to wygrana przed sądem to tylko formalność

3. Hahahahahahaha

Nie wiem co cię tak bawi. Ludzie tak robią, i to działa

4. Rzecz można
  • Odpowiedz
@nie_swiruj: art. 15 uprawnia policję do legitymowania, jeżeli wykonują czynności, o których mowa w art. 14 tj. czynności "operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe" i tu najważniejsze "w celu:"
"rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw, przestępstw skarbowych i wykroczeń;"
"poszukiwania osób ukrywających się przed organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości, zwanych dalej "osobami poszukiwanymi";"
"poszukiwania osób zaginionych"

Jeżeli nagrywasz kontakt z policjantem, i ten nie potrafi wskazać uzasadnionego celu legitymowania, i zawinie cię na dołek,
  • Odpowiedz
@nie_swiruj: o ile taki był pierwotny cel legitymowania, jeżeli nie i bagieta po czasie wymyśli, że cel się zmienił to wkraczamy na deptania praw człowieka i konstytucyjne prawo do zachowania prywatności. Dlatego nagrywanie interakcji jest tak ważne
  • Odpowiedz
@nie_swiruj: Art. 65 KW mówi o tym, że karane jest nieujawnienie danych wbrew obowiązkowi. Jaki akt prawny nakłada na obywatela obowiązek podania np. swojego zawodu? Innymi słowy, jaki obowiązek zostanie naruszony w przypadku nieujawnienia swojego zawodu i będzie stanowił postawę do ukarania z art. 65 KW?
  • Odpowiedz