Wpis z mikrobloga

Kupiłem se pierwszą smart lampę, Blitzwolf bw-clt1. No i fajnie, apka działa, zmienia się kolory z telefonu, działa google assistant głsowo. Tylko teraz bym musiał coś zrobić z tym na dłuższa metę.
Lampa zapamiętuje ostatni stan, więc jak wieczorem se włączę czerwoną albo niebieską poświatę, to z rana się włącza taka sama (co jest z d.., bo jest ciemno).
Albo jak wieczorem wyłączę z apki, to oczywiście przełączenie kontaktu nic nie da, bo zapamiętanym stanem jest "wyłączona" ¯\_(ツ)_/¯

Nie będę przecież cały czas nosić przy sobie telefonu, żeby się bawić światłem, więc podejrzewam, że to jest ten etap, że trzeba wymienić przełącznik w ścianie na coś "smart", albo pewnie dołożyć jakieś smart switche obok (bo zasilanie przecież do lampy powinno być cały czas?).

Jakie macie rozwiązania? Włączyć i wyłączyć to se mogę na zwykłym elektrycznym, ale jak zamontować coś, co by miało jakieś ustalone sceny, typu: rano tryb poranny, jak stuknę dwa razy, to cykl kolorów do wyboru (np. czerwony, niebieski, zielony), jak stuknę 3 razy, to się wyłączy całkowicie. Jest coś takiego?

Mam w domu Home Assistanta, którego mogę wykorzystać (ale póki co tylko oczyszczaczami rządzi). Jak sobie poradzić ze światłem, żeby to było dość proste i wygodne, bez klikania w kąkuter i odblokowywania komórki? Kostka Aquara? Tablet na ścianie? Jak to u Was wygląda?

#smarthome #homeassistant #iot #elektronika
  • 3
  • Odpowiedz
@RRybak: automatyzacja uruchamiająca określony kolor o danej godzinie? powinno się dać przez home assistanta ustawić kolor bez uruchamiania lampki.

A co do switcha - no to już musi być coś innego. Bo wyłącznik na ścianie pewnie całkiem odcina prąd co powoduje że lampka staje się niedostępna. W takiej sytuacji to możesz mieć cały czas zasilaną lampę a przełącznik tak naprawdę byle jaki, coś na wifi co by spiąć w home assistant
  • Odpowiedz
@ozzi91: a są jakieś smart switche, które mogą mieć różne stany? Coś jak kostka tylko na stanie? Nie wiem: stuknąć raz, przełączyć dwa razy, może wykonać gest (coś z touchpadem)?
Automatyzacja to jedno (budziki itp.). Ale szukam czegoś czym mógłbym różne stany robić "na żądanie", jak opisane powyżej. Nie wiem zupełnie, w którą stronę patrzeć i czego szukać :/

Może akurat ktoś ma w domu jakieś fajne i ciekawe modele do
  • Odpowiedz
@RRybak: z tego co wiem to takie montowane na ścianie mają możliwość ustawienia dwukliku, przytrzymania etc ale nic konkretnego nie polecę bo sam jeszcze aż tak z systemem nie zaszedłem do przodu.

Ale to będzie coś na zasadzie kostki tylko montowane na ścianie. I tak jak piszesz, po prostu w zależności od rodzaju kliknięcia ustalasz inną automatyzację :)
  • Odpowiedz