Wpis z mikrobloga

Witajcie Mirki! Znów potrzebuje waszej pomocy.

Może ktoś mógłby pomoc mi w rozwiązaniu przykładu i podał tez drogę rozwiązania. Jeśli pisze jakieś głupoty to z góry przepraszam, tłumacze przykład z języka niemieckiego.

No więc:

6,45g Pb-Sn-stopu zostało zważone. Sn(IV) zostało zredukowane do Sn(II) i rozpuszczalnik został prawie w całości zawężony ( nie wiem czy tak się po polsku mówi ). Reszta została złapana XD w 50ml HCl I dwa razy wyodrębniona z 20ml Diethylestrem przez co ekstrakty organiczne się połączyły XD wydajność procesu ekstrakcji wynosi 62%. Faza organiczna została odparowana i reszta została złapana w 0,1M HCl w kolbie o pojemności 250ml. Z kolby zostało pobrane 20ml i zmiareczkowane jezu ale dziwne słowo (titration) z KbrO3. Średnie zużycie wynosi 3,85ml.

Z ilu procent Sn składa się stop?
Jaka jest reakcja chemiczna miareczkowania?

Wynik ma wyjść 42,85%

Z góry wielkie dzięki
#chemia
  • 9
@Iperyt: Ah widzisz zapomniałam napisać stężenie KBrO3 wynosi 0,1M. Wiec ze stężenia i zużycia KBrO3 obliczamy ile moli KBrO3 i wtedy z reakcji wynika ze na mol KBrO3 zostały zużyte 3 mole Sn? I wtedy z tego mogę wyliczyć mol Sn i później masę hmmm zaraz spróbuje to policzyć. No i później te 62% i oczywiście sprowadzić na L. Zjem śniadanie i spróbuje .
@Iperyt: tak, to uwzględniłem mnożąc wynik przez 12,5 , ale nadal jest za mało żeby wyszło 42%. A czemu ekstrakuja w zadaniu eterem to nie mam pojęcia :(
d*pa nie wyjdzie 42,85%…


@Lumka: Jak to nie? Oznaczyłaś zawartość Sn w kolbie miarowej jako 1.7136 g. Jeżeli założymy, że eter służy do ekstrakcji cyny (co w praktyce robi się raczej eterami koronowymi, a nie zwykłym DME) i jej wydajność wynosi 62%, to znaczy, że pierwotnie cyny było 1.7136 g / 0.62 = 2.7639 g. I to jest masa cyny w stopie. Zawartość cyny w stopie to 2.7639 g / 6.45
@Iperyt: o faktycznie (ʘʘ) udało się to chyba za skomplikowanie myślałam, super, dziękuje! A tu chyba chodzi o liquid-liquid-extraktion dlatego ten eter
A tu chyba chodzi o liquid-liquid-extraktion dlatego ten eter


@Lumka: No jasne, że w układzie ciecz-ciecz. Tyle, że chyba zwykły eter nie będzie odpowiedni. Może jakiś skrót myślowy autora zadania.