Wpis z mikrobloga

116 + 1 = 117

Tytuł: Firefly Lane
Autor: Kristin Hannah
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788381394635
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 592
Ocena: ★★★★

Do powieści podchodziłam kilkukrotnie i jakoś nie mogłam się przekonać, a jak już przekonałam, i fabuła rzeczywiście wciągnęła, to w różnych momentach byłam zawiedziona uproszczeniami, naiwnością, głupimi decyzjami.
Relacja głównych bohaterek, bo było nie było, jest to najważniejszy motyw tej powieści, jest od samego początku toksyczna. Jedyne co ich połączyło, to brak jakiejkolwiek alternatywy na inną przyjaźń, oraz problemy z matkami. Matka jednej jest do przesady nadopiekuńcza (w oczach dziewczyny, bo w oczach czytelnika jest raczej standardową mamą), a matka drugiej jest lekkomyślną, uzależnioną od narkotyków hipiską. Same dziewczyny są swoimi przeciwieństwami, jedna zbuntowana i niegrzeczna, druga skromna i cicha. I gdzieś tam, w jakiś sposób ich drogi się krzyżują, by połączyć się na lata.
Zamysł ciekawy, historia toczy się przez kilka dziesięcioleci, w subtelny sposób zarysowując bieżące wydarzenia, ale gdzieś w tym wszystkim brakuje prawdy, racjonalności. Samo to, że Kate podejmowała ciągle decyzje wbrew sobie, albo relacja Kate z córką, która jest tak mocno przerysowana, że aż irytuje.
Nie jest to rodzaj powieści, który czytuję na co dzień, ale jeśli już czytam powieść obyczajową, to chyba chciałabym w niej czegoś pozytywnego, bo w książkach, jak w życiu, powinno być słodko-gorzko. A tutaj nawet potencjalnie wesołe nowiny, stawały się co rusz przykrymi rozczarowaniami.
Powieść doczekała się ekranizacji, więc miłośnikom gatunku, może się spodobać, ja raczej była bym ostrożna z poleceniami.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
karolinana - 116 + 1 = 117

Tytuł: Firefly Lane
Autor: Kristin Hannah
Gatunek: litera...

źródło: comment_1641588309JBI8sV6xUzUD7qm4h5X89k.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz