Wpis z mikrobloga

Pytanie do ludzi ze #szwajcaria, #zurych, ktoś ostatnio rejestrował się w Kreisbeuro? Jakie dokumenty są tam na miejscu wymagane? Wystarczy dowód osobisty/paszport, potwierdzenie wynajęcia hotelu długoterminowego i umowa o pracę? (Mam też przetłumaczony akt ślubu). Czy coś jeszcze? W ogóle ile czasu trwa rekrutacja zajmuje?
  • 12
Hmm.. dzięki mnie to: "Proof that you are covered by basic health insurance." Myślałem że na to mam trochę czasu (na wybranie ubezpieczyciela). Chyba że chodzi o Polski EKUZ.
@saturn14: Nie jestem pewien, przejde sie tam i sprawdze bo mam 4 minuty drogi od kwatery. Z tego co kumam to dostalem od pracodawcy karte AHV i chyba to jest to- ale pewnosci nie mam.
Jako ze i tak popoludniami jestem wolny to nie zaszkodzi sprawdzic :)
@admiral88: Pracodawca zapewnia ubezpieczenie od wypadków, jak np. złamanie ręki, przez co obecnie przechodzę więc mam temat obadany na świeżo :P

@saturn14: "basic health insurance" to jest to ubezpieczenie zdrowotne które trzeba wykupić. Dzisiaj załatwiałem to dla siebie, byłem u agenta Swica żeby mi wyjaśnił dokładnie jak wszystko działa. Z tego co mi powiedział, to ubezpieczenie jest aktywne od wjazdu do kraju + rejestracji w gemeinde, w momencie gdy się
@saturn14: znalazlem ten cytat jeszcze

Compulsory health insurance


To register at your new place of residence, you must provide proof that you are insured with a health insurance company. You have three months to sign a health insurance contract. If you cannot provide proof of health insurance («Krankenversicherung») when you register at your new place of residence, you must present a copy of your health insurance policy within three months.
Potrzebny jest paszport, umowa o pracę i umowa najmu. I kasa, bo trzeba zapłacić za permit. W Kreisbüro urzędnik wypełni z Tobą dokumenty i wyznaczy Ci termin w Migrationsamt. Do Migrationsamt jedzie się zrobić zdjęcie do permitu. Gotowy dokument przychodzi pocztą.
@admiral88, @Alea1, @NissanZ32 dzieki za odpowiez. No wlasnie z tym ubezpieczeniem to jest chyba tak ze moge je kupic dopiero jak sie zarejestruje w Kreisbuero? BTW: zdjecia paszportowe juz sobie zrobilem zawczasu. Pewnie i tak jeszcze o paru rzeczach zapomnialem
@saturn14 w Migrationsamt robią Ci zdjęcie na miejscu, nie przyjmują zdjęć paszportowych. Trzeba też złożyć wzór podpisu. Paszportowe przyda się do wymiany prawa jazdy. Na wybranie Krankenkasse masz trzy miesiące (dostaniesz w tej sprawie pismo), ale im wcześniej tym lepiej. Płaci się wstecz (od momentu wjazdu do Szwajcarii).
Wystarczy dowód osobisty/paszport, potwierdzenie wynajęcia hotelu długoterminowego i umowa o pracę?


@saturn14: tak.

potwierdzenie wynajęcia hotelu długoterminowego


@saturn14: pod warunkiem, że masz dostęp do skrzynki pocztowej ze swoim nazwiskiem

W Kreisbüro urzędnik wypełni z Tobą dokumenty i wyznaczy Ci termin w Migrationsamt. Do Migrationsamt jedzie się zrobić zdjęcie do permitu.


@Alea1: 2 lata temu zrobiłem wszystko w tym samym miejscu od ręki. Coś się zmieniło?