Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika pytania do osób które robiły instalacje samodzielnie albo mają realne doświadczenia a nie sama teoria
Założenie: instalacja hybrydowa z akumulatorami, bez wysyłki energii do sieci, jedynie wspomaganie się z niej gdy brak mocy z samych paneli
1. Ile prądu pobiera inwerter hybrydowy 3kva oraz 5kva w nocy i okresie braku produkcji z pv?
1a. Czy energię czerpie z sieci czy Aku?
2. Załóżmy że mamy 4aku 12v100Ah, w teorii 4,8kWh, a ile jest realnie w praktyce?
3. Do ilu d.o.d rozładowujecie akumulatory? Ich cykl życia jest powiązany z % rozładowania i czy zwracacie na to uwagę przy użytkowaniu?
4. Co ile lat wymieniacie Aku?
5. Jak działa priorytet inwertera? Załóżmy że mamy pobór 2000W a panele dają jedynie 1000 w danym momencie, czy w takiej sytuacji 1000 idzie z paneli a drugi 1000 z Aku dopóki się nie rozładują?, czy też 1000 z pv a 1000 z sieci?
6. Przy małym inwerterze 5kva mamy moc szczytowa 4000W, jak zachowuje się gdy w danym momencie pobieramy np 4500-5000W? Braki uzupełnia z sieci? Przełącza się całkowicie na sieć? Czy może się wyłącza z przeciążenia?

Jeszcze będą inne pytania ale na początku myślę że starczy :)
  • 13
@Zbiku898989:

1. Od kilkunastu do kilkudziesięciu Wh.
1a.falownik hybrydowy to z aku.
2. Ma to duże znaczenie. Ale to jest w instrukcji baterii(ile cykli przy ilu %,)
3. Zależy jaki typ Aku i na ile ustawisz dolną granicę rozładowania.
4.Tak jak wyżej.
5.Zależy od inwertera, zajrzyj do instrukcji, albo podaj model.
6.W przypadku standardowego falownika hybrydowego, braki uzupełni z sieci, więc jak chcesz żeby to konkretnie hulało to musisz nieco przewymiarować.
  • 0
@recznik_z_ikei pkt miałem na myśli nie zużycie domu jako odbiornika tylko to ile on sam bierze, wszak jest urządzeniem na prąd więc swoje działanie nawet przy braku ładowania i zużycia musi czymś pokryć i to właśnie mnie interesuje ile bierze sam z siebie na swoje potrzeby i skąd to bierze

Na razie żadnych urządzeń nie mam, po to zbieram informacje żeby dopiero wiedzieć czego szukać do kupienia
@Zbiku898989: odpowiedź na twoje pytania jest ogólnie taka - wszystko co z akumulatorami jest w naszym klimacie nieopłacalne, a większość swoich założeń możesz zmieniać rzucając kostką do gry. Załóż normalnie on-grida.
  • 0
@Djelon oczywiście magazyn energii jest obecnie nieopłacalny ekonomicznie i to wiem.
Nie zmienia to faktu że narazie tylko 1 osoba odpowiedziala z pomocnymi informacjami :) jednak szukam dokładniejszego wytłumaczenia więc jeśli ktoś ma taką możliwość to poproszę :)
@Zbiku898989 kolega wyżej raczej odpowiedział na Twoje pytania;) Ewentualnie mała poprawka do 1a. Zasilany z baterii, ale tylko do granicy do jakiej możemy rozładować akumulatory, później z sieci. Przetwornica 5kVA - pobór ok. 15-18W ( w zależności o marki)
5. Markowa hybryda - dobierze brakującą energię z akumulatorów do poziomu jakiego może rozładować akumulator w trybie self-consumption
@Zbiku898989 Tutaj też w zależności od producenta. Chińskie falowniki/przetwornice mają bardzo mała sprawność i moc ciągła, która spada pod obciążeniem. Przetwornica dobrej klasy np. Multiplus-II Victron Energy mocy ciągłej będzie miała 4000W, a szczytowo 8000W. Przetwornica na której bazuje czyli Multuplus-II w momencie, gdy osiągnie swoje maksimum to brakującą moc dobierze z sieci.