Wpis z mikrobloga

  • 0
#podatki #nowylad #polskilad
Powiedzcie mi proszę jedna rzecz.
Moje zarobki to powiedzmy 100k rocznie. Jestem w tych widełkach 68k-133k.

Jeżeli nie złożę rezygnacji z ulgi dla klasy średniej to: czy moje wynagrodzenie netto miesięcznie będzie takie samo czy niższe czy wyższe w roku 2022 w porównaniu do roku 2021?

Takie samo pytanie jak to będzie jeżeli je złożę?
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@4recki nie wiadomo jak wpłyną zmiany w nowym wale na wysokość składek czyli finalnie ile zostanie ci z pensji. Jak złożysz rezygnację to za rok ewentualnie wpiszesz sobie ulgę do pit i będzie zwrot jak nie złożysz to teoretycznie powinieneś mieć wyższą wypłatę
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
A co się stanie jak np ktoś traci pracę i zacznie zarabiać mniej. Nie zrezygnowal z ulgi dla klasy średniej bo nie mógł tego przewidzieć i roczny dochód będzie ponizej 68k. Czy wtedy to czego nie zarobił też będą mu zwracać?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@zibizz1 dzięki, chodzi mi o taką informację czysto teoretycznie, ktoś nie rezygnuje z ulgi da klasy średniej, a oakze się ze zarobi mniej niż 68k
Wedlug nowego ładu Ci poniżej 68k mają mieć do ręki więcej niż w tym roku.
Co się wtedy dzieje, tracą dwa razy?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@zibizz1 ok. Czyli to jest tak. Zarabiasz sobie mniej niż 68k a myślałes że będziesz w klasie średniej z to wtedy jescze Ci bardziej dowalają ze musisz dopłacać?
Trochę to nielogicznie
Założenie jest takie, że jak ktoś zarabia 5000 brutto to miesięcznie zyskuje. Nie obowiązuje u niego ta ulga dla klasy średniej. Ale skąd ja mam teraz wiedzieć czy ona mnie załapie czy nie?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@4recki: nie musisz wiedzieć, albo dostaniesz kase co miesiąc albo na koniec roku, twój wybór. Jęsli zdecydujesz się na miesięczne a jednak w roku wyjdzie więcej dochodu lub mniej to albo dopłacisz albo dostaniesz zwrot
  • Odpowiedz
@4recki:
przeklejam samo poprawione

Podatki liczy się rocznie. Wszyscy zarabiający do ok 12 tys brutto nie stracą. Ci objęci ulga dla klasy średniej będą mieli dokładnie tyle samo na rękę. Ci co zarabiają mniej lub więcej (mniej niż ~12tys ale więcej niż 11142) trochę zyskają. Jeśli ktoś NIE zdecyduje się na miesięczne odliczane ulgi dla klasy średniej to będzie dostawał mniej wypłaty co miesiąc niż w zeszłym roku(ale w skali
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@zibizz1 nadal chyba nie do końca się zrozumieliśmy.
Założenie ulgi dla klasy średniej a nie osiągnięcie minimalnej kwoty - z czym to się wiąże?
Rozwaze to na dwoch przykładach.

1. Ktoś zrezygnowal z ulgi dla klasy średniej i zarobił 68k, czyli kilkaset złotych ponizej dolnego progu - wszystko jest okej.
2. Ktoś nie zrezygnował z ulgi i też zarobił 68k, czyli nie przekroczył
  • Odpowiedz
@4recki:

Czy ich sumy się wyrównają?

Jeśli w skali roku zarobią tyle samo, to zapłacą tyle samo podatków

W przypadku 2. jeśli przez cały rok dostaje mniej niż 5700 brutto to pracodawca mu nic nie powinien dodać z tytułu ulgi dla klasy średniej wiec to samo
  • Odpowiedz