Wpis z mikrobloga

Czy prawdą jest, że oba teleskopy wykonują zdjęcia czarno-białe?


@tomilipin: Oczywiście że tak. Te wszystkie kolorowe zdjęcia to całkowite photoshopki, przygotowane do publikacji. Całkowita fantazja. Podstawę naukową stanowią oryginalne zdjęcia czarnobiałe w różnych zakresach fal i rozpiętości tonalnej. To tylko wizualizacje, dla takich ludzi jak my :P
Opposition_Fuhrer - > Czy prawdą jest, że oba teleskopy wykonują zdjęcia czarno-białe...
Podstawę naukową stanowią oryginalne zdjęcia czarnobiałe w różnych zakresach fal i rozpiętości tonalnej.


@Opposition_Fuhrer: no i? Wszystkie popularne aparaty cyfrowe robia zdjecia czarnobiale tylko automatycznie skladane sa w kolorowy obraz.
Roznica jest taka ze w popularnych sparatach zwykle stosuje sie filtr bayera i podobne by wszystkie trzy kolory ustrzelic za jednym razem. W teleskopach lepiej uzyc pelnej rozdzielczosci matrycy i zrobic dla kazdego koloru oddzielne naswietlanie bo fotografowany obiekt sie nie
@monarchista: lepiej wcale nie odpowiadac niz tak bzdurnie. Co ci sie nie podoba w mojej odpowiedzi? Kazda matryca jest czarnobiala a kolor jest uzyskiwany dzieki kolorowym filtrom. Co ofc powoduje duza utrate swiatla ale nic lepszego nie wymyslono.
@GokuMK: ale czekaj czekaj, bo teraz mówisz inaczej. Z tym komentarzem to ja sie mogę zgodzić. Problem w tym, że najpierw napisałeś:

Wszystkie popularne aparaty cyfrowe robia zdjecia czarnobiale tylko automatycznie skladane sa w kolorowy obraz.


Widze, ze teraz sie komentarz chyba zmienił i dodales o filtrach Bayera, jak żyje nie widzialem tego wczesniej ale nieistotne.

Anyway, to brzmi tak jakby aparat robił wiele zdjęc naraz w roznych odcieniach i je
@monarchista: Typ założył że jestem foliarzem i gadam bzdury o fejkach NASA, wiec zaczął atakować bezmyślnie. Tyle że nie rozumie, że tego nikt nie ukrywa i jest to jak najbardziej jawne. NASA, ESA zachęcają do składania tych zdjęć, mają własne tutoriale jak to robić, bo w archiwach zalegają terabajty różnych zdjęć, które nie nadają się do publikacji.. ¯\(ツ)/¯