Wpis z mikrobloga

#nowylad #podatki mirki możecie mi coś wyjaśnić, załóżmy że hipotetycznie zarabiam rocznie 150k brutto, żona 50k oboje z UOP. Rozliczamy się wspólnie i mamy 2 dzieci do lat 18. Teoretycznie w miesięcznych dochodach mieszczę się między 5 701 zł brutto, a 11 141zl ale w ciągu roku mam różne premie tak że rocznie przekraczam próg 133k. I teraz pytanie czy mam stosować ulge dla kasy średniej czy zrezygnować bo będę musiał ja oddać? I ile będzie trzeba oddać? całość ulgi czy tylko od momentu kiedy przekroczę próg 133k? Cos tego nie czuje na razie
  • 10
  • Odpowiedz
@zibizz1 w Twoim scenariuszu ani Ty ani żona wg przychodów rocznych nie mieścicie się w widełkach ulgi, więc żadnemu z Was ona nie przysługuje. Jeśli w trakcie roku będziesz ją miał naliczaną co miesiąc a pod koniec roku wpadnie premia i przekroczysz magiczną kwotę choćby o 1zł to do oddania jest CAŁOŚĆ ( ͡º ͜ʖ͡º) Taki to #nowywal
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chudy_lolo: przeczytałem cały Twój komentarz i mijasz się z prawdą. Przekroczenia o 1zl nie oznacza że oddajesz całość. Chyba że rozumiesz to tak że ktoś kto przez cały rok zarabiał 11141 brutto, i dostanie dodatkowe 12zl od babci i dopisze do Posta jako dochód to wtedy tak, odda całość ulgi czyli 2 zlote.

Strasznie pisząc CAŁOŚĆ jest nie na miejscu. Ulga to taki trójkąt na wykresie i gdzie się znajdujemy określa
  • Odpowiedz
@zibizz1 to powiedz mi co się stanie jeśli ktoś co miesiąc zarabia 10k brutto i co miesiąc ma odliczaną ulgę oraz w grudniu dostanie dodatkowo premię 13693zl brutto? Odda całość odliczaną z 11 miesięcy czy nie?
  • Odpowiedz
@zibizz1 zresztą odwoływałem się do sytuacji OPa gdzie wyraźnie napisał że w ujęciu miesięcznym kwalifikuje się do ulgi ale w rocznym, właśnie przez premie już nie. Jakbyś na to nie spojrzał to OP nie powinien w tej sytuacji odliczać ulgi co mięsiac, no chyba że chce pożyczyć kasę na 0% i oddać do US po rozliczeniu PITu. Ale to powinien robić świadomie wiedząc na co się pisze ( ͡º ͜ʖ
  • Odpowiedz
  • 0
@chudy_lolo @zibizz1 dobra to może inaczej zapytam, bo póki co średnio wiem jak obliczyć te ulgę, powiedzcie mi czy ulga na dzieci na koniec roku pokryje niezasadnie naliczane ulgi klasy średniej co miesiąc. Pytam bo zwykle miałem nadpłatę podatków ok 2k i mi US zwracał
  • Odpowiedz
@whitef84 nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wzory do wyliczenia ulgi w ujęciu rocznym oraz miesięcznym znajdziesz w internecie np.
https://www.e-pity.pl/polski-lad/ulga-dla-klasy-sredniej/
Tak jak pisał zibizz1 ta ulga narasta do poziomu około 8500zł brutto a następnie spada. I tak dla przykładu z 10k przez 11 miesięcy miałbyś ulgę 494,59zł miesięcznie, ale jeśli w grudniu dostaniesz taką wypłatę że w sumie w ujęciu rocznym będziesz miał przychód ponad 133 692 zł to
  • Odpowiedz