Wpis z mikrobloga

Siema kupiłem nowego laptopa bez systemu i mam takie pytanie, czy jak sie instaluje windowsa 10 z pendrive, to jak sie kończy instalacja i wyświetla że komputer sie ponownie włączy za 10s i jest takie odliczanie, to czy trzeba wtedy wyciągnąć pendrive z komputera czy lepiej go zostawić? Widziałem na pewnym poradniku i mówili że lepiej go wtedy wyciągnąć, a na innych w ogóle nie było o tym mowy. Czy to ma w ogóle jakieś znaczenie? Pierwszy raz będe instalować system. #pcmasterrace #komputery #informatyka
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@LetMeStay: Zakładając, że priorytet bootowania ma dysk twardy, nic nie zmieni pozostawienie pendraka w USB.
Jeśli nie wiesz o co chodzi z boot order, lepiej wyciągnąć, bo może jeszcze raz włączyć menu instalacji systemu z pendrive'a, a nie kontynuować instalację.
  • Odpowiedz
@LetMeStay: ja nie wyciągam

od odawna już podczas instalacji Windows BIOS jest tak konfigurowany, że boot order pierwszy jest ustawiany nie na konkretną pozycję dysku ale na taki twór jak Windows Boot Manager, który to będąc tworem Windowsowym potrafi rozpoznać, że np. właśnie trwa instalacja systemu i tym wymuszony restart i automatycznie załaduje Windowsa więc po pierwszym instalacyjnym restarcie nie trzeba wyjmować pena ale jak już Windows się załaduje to
  • Odpowiedz
@LetMeStay: prawdziwy komputerowiec (xd) myśli i robi tak:
1) nie wiadomo kiedy kończy sie transfer danych komputer - pendrive jak sie wylacza instalator i mowi o nadvhodzacym resecie (ok koledzy powiedza ze jak jest odliczanie to juz na pewno pendrive jest odmontowany, ale explicite komunikatu nie ma wiec nie wiadomo)
2) nie wiadomo czy instalator chce miec po resecie pendrive w napędzie bo nie ma komunikatu o tym
Decyzja: zostawiam pendrive wpięty

Jesli konfiguracja twojego komputera taka jak priorytet skąd bootowac system spowoduje że po resecie wlaczy sie instalator i od nowa zaproponuje przejscie ptzez caly proces instalacji to jest to znak, że nalezało wyjąc pendrive, wówczas resetuje kompa przyciskiem power(laptopy nie maja zwykle przycisku reset) trzymajac go 10 sekund czy ile (wolno mi to zrobic bez ryzyka instalator jest trzymany w pamieci RAM) i przed wlaczeniem ponownie
  • Odpowiedz
1) nie wiadomo kiedy kończy sie transfer danych komputer - pendrive jak sie wylacza instalator i mowi o nadvhodzacym resecie


@RotflCopter: Jak to nie wiadomo, przecież masz etap gdzie instalator pokazuje "kopiowanie plików". Po tym etapie wszystko jest już na dysku kompa.

2) nie wiadomo czy instalator chce miec po resecie pendrive w napędzie bo nie ma komunikatu o tym


Wiadomo, jak skończył instalację to na kij mu ten pendrive
  • Odpowiedz