Wpis z mikrobloga

Szukam dobrej oferty na fotowoltaikę. Garść pytań do mirków specjalistów:

1. Ceny - przeglądam wasze wpisy i widzę że jeszcze niedawno niektórzy dostawali oferty poniżej 4.5kzł/kwp. Ja mam kilka ofert i wszystkie powyżej 5kzł/kwp - aż tak skoczyły ceny?

2. Mikroinwertery - warto się w to pakować? Chciałbym mieć możliwość rozbudowy instalacji w przyszłości. Jeden instalator poleca i zrobił mi ofertę, inni odradzają albo mówią że nie montują, albo mieli i zrezygnowali bo awaryjne.

3. Jakie ogólnie polecacie podzespoły? Mam oferty na modułach SunLink, ML System, Ja Solar albo Blaupunkt. Inwertery FoxEss, Sofar albo Blaupunkt.

4. Polecicie albo odradzicie jakichś instalatorów?

Planuję instalację ok 5kwp, ale albo z opcją lekkiej rozbudowy w przyszłości, albo od razu nieco przewymiarować, albo zaryzykować te mikroinwertery. Lokalizacja Kraków. Chcę zdążyć przed zmianami w systemie rozliczeń, montaż styczeń/luty.

#fotowoltaika
  • 13
@maraswrona: Przy planowaniu rozbudowy nie potrzebujesz tych mikroinwerterów. Sprzedaje je "pasjonatom" to moge policzyć, aczkolwiek cena oraz widmo awaryjności zniechęca. Pracuje na terenie krakowa - obecnie okolice huty i wiem, że tam jest bardzo drogo.

Co do modułów oraz falowników to miałeś policzone ekonomiczne produkty. Są lepsze ale trzeba dopłacić.
@maraswrona: faktycznie ceny podrażały, bo teraz wszyscy zakładają instalacje przed zmianą przepisów
Co do mikrofalowników, to faktycznie łatwiej rozbudować instalacje. Czemu od razu nie pomyślisz docelowo o czymś większym? Jakiś konkretny pułap moc celujesz?
Jeżeli byłbyś zainteresowany to mogę pomóc w dostawie jakiś konkretnych podzespołów
@maraswrona: generalnie tanio to już było teraz będzie inaczej. W tej chwili pojawiła się spora dostawa risen 450w na terenie kraju. Falowniku to sofar nowa seria g3, growatt, solplanet.
Jaka duża instalacje planujesz?
@maraswrona: ceny jak najbardziej poszły do góry lecz przy jednej połaci bez cienia można to zrobić ekonomiczniej. Jestem z Krakowa jak coś to mogę ci wycenić, daj więcej info na priv
@maraswrona: 1) cena do uzyskania 2) nie, jeśli chcesz ten sposób działania to solaredge 3)z paneli które wymieniłeś dobrym producentem jest JASolar , z falownikow wymieniłeś same budżetowe, obczaj sobie Goodwe, lepsze parametry pracy, serwis w Kaliszu 4) jaki region ?
@maraswrona: Też chciałem montować fotowoltaikę. Duuuużo czytałem w temacie, sporo było wątpliwości i szukania odpowiednich rozwiązań. Ostatecznie padło na 5KW Jasolar i Sofar 8.8 G3 (G3 moze przyjąć trochę większy prąd z paneli, G2 potrafił obcinać prąd z paneli ponad 400w - info od użytkowników) aby można było rozbudować w przyszłości. Sofary od 6 kw do 11kw to te same falowniki - możesz zmienić moc przestawiając zworkę na płytce ale żaden
Tak, ceny poszybowały w górę (brak dostępności podzespołów, ekipy się cenią bo terminów nie maja, każdy chce max w lutym, żeby załapać się na prosumenta). Cena 5k wydaje się dobra, ale jak powiedz coś więcej, to kozę uda mi sie lepiej wycenić w Hymon lub 4kW w esoleo (tu 100% bilansowanie, zamiast 80% u innych)