Wpis z mikrobloga

Bananowa Ekstraklasa | #14 | 11 września 2025

[UWAGA. Miałem format dysku. Nie mam w tym momencie FACEPACKA, więc nie bijcie za te czarne facjaty ( ͡° ͜ʖ ͡°)]

Dziś zaczynamy z wysokiego C, gdyż dzieją się rzeczy historyczne. 22 lipca 2025 r. Paulo Sousa zrezygnował z funkcji selekcjonera Reprezentacji Polski. Portugalczyk został skuszony znakomitą ofertą ze strony hiszpańskiej federacji. Ta decyzja wywołała w kraju niemały szok. W końcu mówimy tu o człowieku, który doprowadził kadrę do wicemistrzostwa Europy. I to bez Roberta Lewandowskiego w składzie.

----

W PZPN rozpoczęło się paniczne poszukiwanie następcy. Wybór padł na Kostę Runjaicia. 54-letni Niemiec dopiero co doprowadził Pogoń Szczecin do dość zaskakującego Mistrzostwa Polski. Wydaje się więc dobry kandydatem do tego, aby kontynuować misję Paulo Sousy, choć wielu kibiców i ekspertów liczyło na większe nazwisko.

A jakie wyzwanie stoi przed nowym selekcjonerem? Awans na Mistrzostwa Świata w 2026 roku. O to nie będzie jednak łatwo, bo w grupie trafili się nam Belgowie i groźni Albańczycy. W eliminacjach zagraliśmy już 6 spotkań. Zanotowaliśmy 4 zwycięstwa (2 x Malta, Czarnogóra i Andora), 1 remis (Albania) i 1 porażkę (Belgia). Warto przy tym dodać, ze w pierwszych 4 spotkaniach eliminacji kadrę prowadził jeszcze Paulo Sousa.

----

To jednak nie koniec zaskoczeń. Zamieszanie wokół trenera kadry sprawiło, że bardziej zainteresowałem się obecnym składem Biało-Czerwonych. Pojawili się w nim dwaj newgeni (piłkarze "wygenerowani" przez grę).

Pierwszym z nich jest Dirk Garatwa. 19-letni skrzydłowy ze słowiańskim nazwiskiem i niezłym, choć tylko niezłym potencjałem. CA: 126 i PA: 145 - ot taki typowy reprezentant Polski. Dla porównania PA Jakuba Modera to 155.

Drugim z newgenów jest Ariel Lewandowski. I za chwilę przekonacie się o tym, ze z Robertem wspólne ma on nie tylko nazwisko. Otóż ten 19-letni środkowy napastnik ma CA: 146, a PA na poziomie... 190!!

I znów małe porównanie - CA i PA Kyliana Mboppi to 196. Ariel ma więc szanse, aby w przyszłości znaleźć się w absolutnym topie europejskiej piłki - musi tylko umiejętnie rozwijać swoją karierę. Na razie wygląda to nieźle.

Lewandowski jest wychowankiem Eintrachtu Frankfurt, ale ubiegły sezon spędził w 2. Bundeslidze, gdzie zaliczył 13 trafień dla drużyny Inglostadt. Dobra forma sprawiła, że ten sezon spędzi już w Bundeslidze. W trzech pierwszych ligowych potyczkach zdobył jedną bramkę, ale wszyscy liczymy, że to dopiero początek wielkiej kariery.

Dodam też, że Ariel zadebiutował już w reprezentacji. Zagrał w niedawnym meczu z Albanią i od razu strzelił bardzo ważną bramkę, gdyż porażka z piłkarzami z Bałkanów mocno skomplikowałaby naszą sytuację w grupie.

----

Wróćmy jednak z piłki reprezentacyjnej do klubowej. W Bananowej Ekstraklasie wystartował sezon 2025/2026, czyli już piąty sezon naszego eksperymentu pod tytułem: "Dajcie nam po miliardzie euro, a i tak ch*a wygramy w Europie".

Zamieszanie wokół trenera Runjaicia sprawiło, że Pogoń Szczecin dość szybko pożegnała się z Ligą Mistrzów. Nowy trener Krasimir Bałakow (#gimbynieznajo) zdołał jednak wprowadzić Portowców do fazy grupowej Ligi Europy, gdzie już czekają na nich Lokomotiw Moskwa, Dinamo Zagrzeb oraz Molde. Trudna grupa!

Legia Warszawa bez większym problemów awansowała z kolei do fazy grupowej Ligi Konfederacji. Wojskowi zagrają w niej z Dynamem Moskwa, Gladbach oraz Hajdukiem Split. Tutaj też lekko nie będzie. Do LK nie udało się natomiast awansować Górnikowi Zabrze. W ostatniej rundzie eliminacji drużyna Jana Urbana musiała uznać wyższość Feyenoordu. Szkoda, bo niewiele zabrakło, aby w Europie zameldować się w komplecie.

---

Na rynku transferowym bez szaleństw, choć kilka nazwisk udało się wyłowić. Najbardziej aktywna w czasie okienka była oczywiście Legia, ale sporo pieniędzy wydano również w Częstochowie oraz Szczecinie. Listę największych transferów wrzucam oczywiście w komentarzu poniżej. Moją uwagę przykuli:

- Diogo Gonçalves (CA: 140, PA: 144, 28 l., Portugalia, OPP) - Benfica -> Legia Warszawa (29 mln euro)
- Magnus Mattsson (CA: 130, PA: 139, 26 l., Dania, OPŚ) - Sheffield Utd. -> Raków Częstochowa (15 mln euro)
- Marvin Kabongo xD (CA: 129, PA: 158, 18 l., Belgia, LO) - Beerschot VA -> Pogoń Szczecin (13,75 mln euro)
- Warre Buyse (CA: 125, PA: 155, 19 l., Belgia, OPŚ) - Augsburg -> Wisła Kraków (13,6 mln euro)
- Jonase Baert (CA: 125, PA: 150, 19 l., Belgia, OPP) - Porto -> Legia Warszawa (12,25 mln euro)

Ogólnie do polskiej Ekstraklasy podczas tego okienka przybyło sporo Belgów i Skandynawów. Rok temu mieliśmy dużo więcej transferów z Ameryki Południowej - sam jestem ciekaw, z czego może to wynikać. Jakieś pomysły?

---

W tabeli Ekstraklasy po 6 kolejkach prowadzi obrońca tytułu. To jednak dopiero początek sezonu. Można spodziewać się, że Legia i Lech w tym sezonie tanio Portowcom skóry nie sprzedadzą. Niestety Arka Gdynia i ŁKS Łódź bez wielkich budżetów wydają się być skazane na pożarcie.

---

W PIERWSZEJ LIDZE DZIELI I RZĄDZI PUSZCZA NIEPOŁOMICE! Stworzyliśmy prawdziwego potwora. 7 wygranych i tylko 1 remis w pierwszych siedmiu spotkaniach. A będzie tylko lepiej, bo pod koniec okienka do Niepołomic przyszła absolutna gwiazda. Ten transfer zawstydził kluby z Ekstraklasy. Tak, tak, to Aleksandar Mitrović!

Co prawda, w ubiegłym sezonie Mitrović zdobył dla Fulham tylko jedną bramkę, a i zbyt wiele nie grał. Tak czy owak nie mam wątpliwości, że polską piłkę Serb wciągnie nosem. Kwota transferu? 29,5 mln euro. Nieźle szaleją w Puszczy.

---

Dziś wyszło przydługo, więc aktualnymi budżetami klubów Ekstraklasy zajmiemy się w kolejnym odcinku. Zobaczymy też, jak Legia i Pogoń poradziły sobie w Europie i jak przedstawia się sytuacja w lidze na półmetku sezonu.

#bananowaekstraklasa #fm22 #footballmanager

---

O co tu chodzi? A gdyby każdy z klubów Ekstraklasy otrzymał budżet w wysokości 1 miliarda euro? Jak zainwestowano by te pieniądze? Jak zmieniłaby się liga? Czy wreszcie osiągnęlibyśmy jakiś sukces w Europie? Kto przeznaczyłby fundusze na budowę stadionu, a kto sprowadziłby 30 zawodników z 2 ligi portugalskiej?

Postanowiłem to sprawdzić - w Football Manager 2022 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ODCINEK 1
ODCINEK 2
ODCINEK 3
ODCINEK 4
ODCINEK 5
ODCINEK 6
ODCINEK 7
ODCINEK 8
ODCINEK 9
ODCINEK 10
ODCINEK 11
ODCINEK 12
ODCINEK 13
Mayki444 - Bananowa Ekstraklasa | #14 | 11 września 2025

[UWAGA. Miałem format dys...

źródło: comment_1639662965hFNa1d3kpQY20MdEB2GYqV.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
ERRATA. Przepraszam wszystkich za błędy i nieścisłości w dzisiejszym odcinku.

1) Rzeczywiście w eliminacjach Ligi Konferencji zagrał jeszcze Piast Gliwice. Gliwiczanie odpadli w nich z Anderlechtem Bruksela, więc nawet awans Górnika nie dałby nam "kompletu w Europie"

2) Popierdzieliłem grupę Legii w LK. Legia zagra z:

Maccabi Tel-Aviv (Izrael)
Saburtalo (Gruzja)
Crvena Zvezda (Serbia)
Mayki444 - ERRATA. Przepraszam wszystkich za błędy i nieścisłości w dzisiejszym odcin...

źródło: comment_1639663855ZCDxKVKsQmUesZlNrYrloS.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Mayki444: a jak sytuacja z trenerami? Pogoń rozumiem, ale jeszcze kilka klubów zwalniało trenerów - przyszedł ktoś znany czy jednak przedstawiciele PMS grają pierwsze skrzypce?
  • Odpowiedz
@maksol93: Śląsk miał jednego w miarę znanego trenera (Philippe Clement) i za jego kadencji byli najbliżej jakiegoś sukcesu. W sezonie 23/24 zajęli trzecie miejsce w Ekstraklasie.
  • Odpowiedz