Wpis z mikrobloga

@konmad: 7V masz pomiędzy 5V i 12V, ale to takie nieco ryzykowne bo może być niewesoło przy przypadkowym zwarciu tych linii czy takiej awarii wentylatora.
  • Odpowiedz
@PanKracy582: Nie, to zupełnie co innego niż przywarcie 5 lub 12V do masy po którym w 99% przypadków zadziała zabezpieczenie w zasilaczu. Po zwarciu 5 i 12V jest spora szansa że coś na linii 5V się zdąży zjarać - min innymi diody transil w dyskach.
  • Odpowiedz
równie dobrze możesz między -12V i 3.3V się wpiąć


@PanKracy582: nie ogarniam, co to znaczy wg Ciebie wpiąć się między -12V i 3.3V? Poza tym wrzuciłeś schemat 24pin złącza, a nie Molex.
  • Odpowiedz
@konmad: patrz: „Na linii 12V masz 12V” czyli między potencjałem 0V (masy) a 12V masz 12V, zatem między potencjałem 5V a 12V masz 7V, tam samo wcinając się między potencjał -12V i 3V3 masz 15.3V. Ale nie rób tak, serio
  • Odpowiedz
Ale nie rób tak, serio


@Atariauke: nie mam zamiaru tego robić, bo szkoda mi zasilacza, ale teoretycznie wpięcie między potencjał -5 i +3,3, oznacza, że zamiast do uziemienia mam się wpiąć do -5?
  • Odpowiedz
@konmad: Dokładnie!
To dobrze że nie chcesz, ale jak coś to nie o zasilacz chodzi, bo on to przeżyje, chodzi o to, że przy zwarciu np. na takim wentylatorze, zanim zadziała zabezpieczenie w zasilaczu to linia przykładowo 12V jest zwarta z linią 5V a to ubije elektronikę która korzysta z tej linii
  • Odpowiedz
nie ogarniam, co to znaczy wg Ciebie wpiąć się między -12V i 3.3V?


@konmad:
normalnie, -12V traktujesz jak masę, 3.3V jak plus i włala- masz 15.3V

masz multimetr to sobie zmierz, że
  • Odpowiedz
ponawiam pytanie


@PanKracy582: chcę mieć możliwość regulacji, ale już znalazłem zasilacze z regulacją 3, 5, 9, 12V, myślę podłączyć wentylator do takiego i powinno zdać egzamin.
  • Odpowiedz
@konmad:
na 3V nie będzie działać i uszkodzisz wentylator prawdopodobnie
na 5V zdarza się, że nie wystartuje i też może się uszkodzić

trochę słabo jak chcesz do kompa dokładać dodatkowy zasilacz, trzeba wymyślić jak ma się załączać albo pamiętać o ręcznym
  • Odpowiedz
@PanKracy582: to ma być wentylator od podstawki pod laptop, więc osobny zasilacz i tak jest koniecznością. Pod 5V już testowałem i działa bez problemu. Lubię proste rozwiązania, a budowa tego na LM317 takim nie jest.
  • Odpowiedz
@konmad:
o, no wreszcie powiedziałeś o co ci chodzi i co chcesz uzyskać :)
rozumiem, jasne

btw. za czasów kiedy używałem takich podstawek to były dosyć ciche, zresztą były zasilane poprzez USB więc 5V jak w mordę strzelił
  • Odpowiedz