Wpis z mikrobloga

Mirki z tagu #informatyka mam pytanie odnośnie sytuacji, która przydarzyła mi się kilka minut temu. Jakiś czas temu kupiłem nową (używaną) kartę graficzną Radeon r9 285 2GB. Generalnie grafika działała i nie miałem z nią większych problemów, do teraz. Odpaliłem kompa, włączyłem gierkę (Rocket League), wcześniej jeszcze zmieniłem ustawienia profilu i globalne typowo pod wydajność. Ustawienia gierki też raczej pod wydajność, około 220 fps + przez większość czasu. Ładuje mi się mecz, już ma się pojawiać cale boisko i rozgrywka a tu nagle cyk ekran gaśnie, monitor tylko mruga jak przy wyłączonym komputerze. Zareagowałem dopiero po kilku sekundach bo miałem sluchawki na uszach a muzyka z gry dalej leciała. Ściągam je i słyszę dźwięk startującego Boeinga, najprawdopodobniej jakiegoś wiatraka. Odciąłem natychmiast zasilanie i sprawdzam co do #!$%@? ? Wkladam dłoń do środka obudowy, już czuję ciepło. Złapałem za kartę graficzną i była cholernie gorąca, przede wszystkim w okolicach złącza dvi, hdmi, natomiast spodnia część karty (płytka drukowana) była w całości rozpalona. Dymu żadnego nie było, nie śmierdzi spalenizną. Czekam aż wystygnie i wtedy spróbuję włączyć kompa ponownie, chyba, ze mogę tym pogorszyć jeszcze bardziej sytuację... Nie mam pojęcia co się mogło stać oprócz tego że się zjarała, ale z jakich przyczyn to już zagadka. Dajcie znać o co chodzi.

#informatyka #komputery #elektronika #kartygraficzne
  • 9
@_kapsel: Dopiero odpaliłem. Wszystko się włączyło jakby nic się nie stało. Karta się kręci normalnie. Temperatura otoczenia. Nie mam zielonego pojęcia co się wydarzyło wczesniej, jakieś pomysły ?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@anassys: może być padająca sekcja zasilania albo jakiś element, który jest uszkodzony i się przegrzewa przy obciążeniu. Ciężko gdybać ale nastaw się na koniec karty wg mnie
Tylko paradoksalnie na max. obciążeniu (wysokie detale grafiki i profili) karta śmigała bez zarzutów i ogrnala nawet lepiej niż się spodziewałem. Natomiast dzisiaj przy próbie stestowania jej przy max wydajności nie dała rady. Istnieje też możliwość, ze właśnie kombinacja różnych, customowych ustawień spowodowała to co się stało ?