Wpis z mikrobloga

Mireczki spod znaku #programowanie #programista15k - jakiego OS używacie do programowania w #dotnetcore pod kontenery? Docelowo mój soft będzie uruchamiany w cloudzie na dockerze pod linuxem

- Zaczynałem od Windows ale średnio się nadaje pod development softu odpalanego na Linuxie. Systemy za bardzo się różnią (inna struktura katalogów, CRLF, case insensitive filesystem) - to są głupoty niby ale realnie przeszkadzają. WSL2 to proteza która trochę pomaga ale ma masę swoich własnych problemów (memleaki, czasem nie zwalnia portów, performance dostępu do danych na NTFS to tragedia)

- Teraz jadę na MacOS i jest dużo lepiej, fajnie mieć natywnego basha i mam wrażenie że Docker (mimo że to dalej VM) działa lepiej niż na Windows. Największy problem to brak sensownego IDE - np. Visual Studio for Mac i Rider nie potrafią zrobić debuggerem "attach to process" do działającego kontenera

- Linux? Nie próbowałem, na pewno by najlepiej działał Docker bo w końcu natywnie. Boję się trochę czy dobrze działa UI (zawsze mnie wkurzały np nieczytelne czcionki) no i nie ma oficjalnego Visual Studio

Jaki OS do developmentu .NET Core na kontenery?

  • Windows 48.9% (22)
  • macOS 26.7% (12)
  • Linux 24.4% (11)

Oddanych głosów: 45

  • 6
  • Odpowiedz
@dziadmankowy: ale developujac pod wsl nie powinieneś do ntfs się odnosić, nie słyszałem żeby ktokolwiek narzekał na wsl a foldery i pliki ze maja inna strukturę to nie problem od tego masz abstrakcje w postaci .NET. Praktycznie każdy projekt obecnie to kontenery dockerowe i wszyscy na windowsoe to piszą. Można na linuxie albo Mac OS ale to nie ma totalnie znaczenia.
  • Odpowiedz
@criskrzysiu: No działający kontener jest już oderwany od NTFS ale źródła wygodniej trzymać w host systemie - i np takie docker build czy git status potrafi być wolne przez te problemy WSLa. Albo jak trzymasz bazy w volumes które masz na NTFS. WSL to jest takie połowicznie działające rozwiązanie - to nigdy nie będzie tak fajne jak unixowy system z natywnym np bashem.

@kywmn no tak ale gorzej z IDE, obsługa
  • Odpowiedz
@kywmn: Działa Ci "attach to process" do działającego kontenera? Nie mówię o uruchamianiu z poziomu rider tylko attach do kontenera uruchomionego np przez k8s ręcznie. Jak się tak da do chętnie rozważę rider i linuxa :)
  • Odpowiedz
@dziadmankowy: Co do linuxa, nie wiem czy i jak z attach to process w riderze. Ale raczej nie powinieneś mieć problemu z tym jak działa UI, wszystko możesz sobie skonfigurować tak żeby wyglądało dla Ciebie idealnie: czcionki, ikonki, docki itd. Ja prywatnie używam ridera na ubuntu z gnome, z głównych dodatków UI to dash to dock, jakimiś fajnymi ikonkami (bodajże papirus) i motywem okienek oraz czcionką. Cieszy to moje oko i
  • Odpowiedz