Wpis z mikrobloga

Witam. Mam pytanie na temat polityczny. Tyle się gada o tym że Polska idzie w kierunku autorytarnym. Zachwiany trójpodział władzy. Minister sprawiedliwości mianuje sędziów, izba dyscyplinarna itd. Zawsze jak to słucham to mnie bierze wkur. . Nie może być tak by jedna władza podporządkowywała sobie druga. #!$%@? się wtedy trojpodział tak ważny w demokracji. Zacząłem czytać od korzeni ten temat czyli od założeń jakiegoś tam Locka i Monteskiusza. I wszystko ok. Poźniej zacząłem czytać o tym jak to działa w innych krajach. Czytam jak to w niemczech a tu minister mianuje sędziów a w francji to prezyden ich wybiera. W hiszpanii czesc wybiera senat a czesc przez rząd. Co do izby dyscyplinarnej podobnie. Maja jakies tam rady stanu itp. Nie jestem dobry z polityki ale moze ktos mi wytłumaczy o co chodzi z tymi wolnymi sądami w Polsce.
Ps: wiem wiem bot pisowski itd. I tak na nich nie z zagłosuje wiec luz :) #polityka #pis
  • 4
  • Odpowiedz
@Mustachee: zależy gdzie o tym czytasz

Czytam jak to w niemczech a tu minister mianuje sędziów a w francji to prezyden ich wybiera. W hiszpanii czesc wybiera senat a czesc przez rząd.

Bo prorządowe media tak to przedstawiają jakby faktycznie tak jak u nas chce PiS.
Poszukaj dokładniej co o tym się pisze.
  • Odpowiedz
@Mustachee: Wystarczy poczytac o wyborze w pierwszym lepszym wyniku wyszukiwania google, byle nie byla to strona zwiazana z rzadem jak wpolityce.pl. Na przyklad: https://www.dw.com/pl/jak-wybierani-s%C4%85-niemieccy-s%C4%99dziowie-do%C5%9B%C4%87-zadziwiaj%C4%85ce/a-39866184

I jak sie wczytac, to widac w skrocie ze w takich Niemczech na wybory sedziow maja wplyw nie tylko politycy partii rzadzacej, ale samorzady, opozycja i sami sedziowie.

Wiec przedstawiciele rzadu zwyczjanie klamia bez zadnych kosnekwencji gdy porownuje nasz system do niemieckiego.
  • Odpowiedz