Wpis z mikrobloga

Jak zdiagnozować co mi siada w laptopie?

Laptop już trochę lat ma - lenovo g580.
Odpalanie systemu (do czasu ekranu logowania) czasem trwa ~2 minuty, a innym razem jest płynnie, bez czekania.
Odpalenie przeglądarki zazwyczaj trwa około minuty (po włączeniu laptopa), a później wszystko działa normalnie.
Otworzenie folderu, czy rozwinięcie ukrytych opcji przy zegarze (np. dźwięk) trwa ~10 sekund, a innym razem od razu wyskakują ikonki.

Format + nowy system poprawia sytuację na powiedzmy parę włączeń. Po wyczyszczeniu laptopa (środek) + pasta pod procesor dała poprawę na powiedzmy parę włączeń. W zasadzie nie widzę dużych różnic, wydaje mi się, że dłużej czekam na "zawiasy" komputera. Nie mam pomysłu.

Podejrzewałem dysk, zainstalowałem z namową znajomego: CrystalDiskInfo i stan jest "dobry", temperatura 47 stopni.
Nie znam się zbytnio na komputerach. Pasta, czy czyszczenie w środku to było robione w serwisie - nie oszukali mnie, bo znajomy tam pracuje.

Mam również podstawkę chłodzącą pod laptopa, ale nie ma różnicy, czy jest włączona, czy nie.

Tak jak pisałem... długo się włącza laptop i czasem długo "myśli". Nawet odświeżenie pulpitu czasem mu zajmuje ~5 - 10 sekund, a innym razem od razu. Zazwyczaj problemy są po włączeniu sprzętu i pierwszej czynności np. włączenie przeglądarki, gdy ją wyłączę i włączę drugi raz, to wszystko działa normalnie. Rzadko podczas użytkowania problemy się powtarzają, najbardziej dokuczliwe są po włączeniu laptopa.

#komputery
  • 13
@Pawlosek: Nie pomyślałem o tym. 10 zjada mi mniej RAM i się ucieszyłem ( ͡° ͜ʖ ͡°).
To by tłumaczyło wszystko. Problemy są głównie przy rozruchu i pierwszej czynności np. włączenie przeglądarki, bo za drugim włączeniem przeglądarki... problemu już nie ma.
@Pawlosek: Powiem Ci, że komputer lepiej działa na 10, tylko rozruch jest dłuższy. Może faktycznie bardziej obciążony mam dysk, ale nie widzę różnicy, bo nie robię skomplikowanych rzeczy na laptopie.

@rybeczka: Jedyne rozwiązanie, ale problem nie jest aż tak palący.

@XkemotX: z Windowsem mam zajęte 284 gb.
@XkemotX: @rybeczka: @Pawlosek: Przepraszam, że wołam po takim czasie, ale pojawił się nowy trop:
Windowsa 10 mam praktycznie od początku, bo miałem darmową aktualizację. Wszystko działało normalnie.
Od pewnego czasu wyskakuje mi komunikat, że moja wersja nie jest już wspierana (Win 10), ale po kliknięciu wszystkiego i tak nie mogę zaktualizować (nie wiem dlaczego). Może brak aktualizacji jest problemem, bo wcześniej problemów nie było?
@dziadzkrakowa:
A w historii aktualizacji pojawia się ciągle jakaś pozycja "instalacja się nie powiodła" albo jakoś tak? Może przy każdym reboocie próbuje zaktualizować coś i za każdym mu się nie udaje. Jak masz taki komunikat to znaczy że masz sporo wersji do tyłu. Windows Key, wpisz winver i napisz wersję.
@dziadzkrakowa: Wsparcie dla 1909 skończyło się w maju. Ja na twoim miejscu pobrałbym Windows 10 Update Assistant i nim podniósł do najnowszej wersji. Robi to w formię "upgrade" że zostaje stary folder Windows.old i w przypadku jakby coś nie pasowało to do miesiąca można przywrócić cały system (o ile dobrze kojarzę czas po którym się to samoczynnie usuwa)