Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad minusami dla gospodarki kraju. Co by się stało gdyby Polska przyjęła bitcoina jako środek płatności jak Salwador ? Wiem że każdy kraj by chciał mieć jeśli już to własną cyfrową walutę (np cyfrowy PLN) a także to że są tu prawie sami Bitcoin entuzjaści i pewnie widzą same plusy bitcoina ale liczę na sensowne argumenty skierowane głównie na minusy
#bitcoin #polskajaksalwador
  • 14
@Opposition_Fuhrer: Nie chodzi mi w ogóle o Salwador został wywołany jako przykład jakiegoś kierunku który pewnie pasowałby większości entuzjastów bitcoina w swoim własnym kraju.
Ja chciałbym wiedzieć dlaczego Polsce się to nie opłaca ? Jak mogłaby ucierpieć gospodarka?
@red_button: @mentalnieinny: w książce The Bitcoin bible Benjamina Guttmanna jest opisany przykład w dłuższej perspektywie zniszczenia gospodarki kraju mianowicie stworzenie kozła ofiarnego czyli wybraniu biednego państwa z niestabilna walutą, skłonienia do zaadaptowania btc jako oficjalnej waluty. Później obniżenia kursu i wykupienie kraju.
@ninio: > Jako jedyny środek płatniczy, czy jako drugi środek płatniczy, jak np. eurogąpki, punkty payback czy żapsy?
jako jakiś ze środków płatniczych dostępnych legalnie bez dziwnych skojarzeń i obostrzeń - uregulowana ewaluta ( nie firmowa i nie państwowa)
@bohdan: dzięki za info, rozkminię temat bo nie słyszałem ;)

ale pierwsze co mi przychodzi na myśl to kiedyś pablo Escobar chciał spłacić długi(kupić kraj) Kolumbi i się nie udało ;)

druga sprawa nie trzeba kupować kraju żeby go zniewolić/kontrolować, a biednego kraju nie kupi bitcoin milioner z abicjami cesarza tylko jeśli już to inne bogate państwo
@slapdash: w sumie niczym od eurogąbki, ale jednak bo nie jest państwowa ani firmowa i nazywa się bitcoin ;)

nie wiem czy komu to potrzebne ? - jak mówiła Pani z youtuba

ale ponawiam pytanie czy taki w pełni legalny bitcoin miałby zły wpływ na gospodarkę ?
@mentalnieinny: W takim przypadku byłby po prostu pewnym utrudnieniem w obiegu gospodarczym. Raz, że sprzedawcy musieliby go przyjmować, wystawiać ceny towarów (aktualizować non stop ceny towarów patrząc na jego kurs do złotówki, przy obecnej stabilność ceny). Dwa byłby to duży problem przy wszystkich rozliczeniach, z jakiego dnia brać kurs, czekania na korzystniejszy kurs, zwłaszcza przy podatkach, można zbankrutować na wahnięciach dużych? Trzy, kwestia udowadniania legalności posiadanych środków. Tak mi przyszło do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mentalnieinny: żaden kraj nie chce elektronicznego pieniądza a Bitcoin to, co widać po jego wykresie, zabawka. Zobacz wczoraj kupiłbyś kilogram kurczaka blisko 1/10 drożej niż dziś, to jest niedopuszczalne w poważnym świecie.