Wpis z mikrobloga

  • 15
1471 + 1 = 1472

Tytuł: Leonardo Da Vinci
Autor: Walter Isaacson
Gatunek: Biografia
ISBN: 978-83-66360-62-4
Tłumacz: Michał Strąkow
Wydawnictwo: Insignis
Ocena: ★★★★★★

Autor takich uznanych bestsellerów jak Steve Jobs, Einstein, Bejnamin Franklin oraz Innowatorzy przedstawia swoją nową książkę – pasjonującą biografię Leonarda da Vinci. Odwołując się do liczących tysiące stron notatek Leonarda, a także do najnowszych odkryć związanych z życiem i dorobkiem geniusza, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść, w której po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi. Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: Ostatnia wieczerza i Mona Lisa. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale także za naukowca i inżyniera. Z pasją, która niekiedy graniczyła z obsesją, prowadził nowatorskie badania nad anatomią, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni.


Nie czytałam innych biografii tego autora i już raczej po żadną nie sięgnę. Fragmenty o dzieciństwie i analiza tego dzieciństwa + dywagacje na temat orientacji seksualnej Da Vinci nie przypadły mi do gustu. Środek jest praktycznie cały o Leonardo - malarzu, co mnie rozczarowało. Końcowy wykład o sztuce to już w ogóle dziwny fragment, który nie wiem po co się tam znalazł.

Ale nic to, na sam koniec autor


I rozumiem, że Leonardo miał wiele zainteresowań, i że nie każdą biografię się da zgrabnie ułożyć chronologicznie, jednak ta chaotyczność autora przy sporej objętości książki, te jego ciągłe powtórki są po prostu męczące.

Na plus ilustracje + mnóstwo przypisów, przystępny język
Na minus skoncentrowanie się głównie na Da Vinci jako malarzu, analiza dzieciństwa, zbytnie skupienie się na orientacji seksualnej, chaotyczność, powtórzenia, banalny koniec

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki
rassvet - 1471 + 1 = 1472

Tytuł: Leonardo Da Vinci
Autor: Walter Isaacson
Gatune...

źródło: comment_1628528935AAmptOoqVZB6sbeWh02ZVo.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@rassvet: > Środek jest praktycznie cały o Leonardo - malarzu, co mnie rozczarowało.

Jak masz więcej informacji o życiu osobistym Leonardo da Vinciego to możesz je przesłać do autora, bądź do któregoś z Leonardystów z którymi rozmawiał, na pewno się ucieszą.

banalny
  • Odpowiedz
@DragonEW: I czego się rzucasz i obrażasz? Książka była reklamowana w taki a nie inny sposób i założyłam, że będzie więcej info o pozostałych zainteresowaniach Da Vinci.

I właśnie nie interesowało mnie za bardzo jego życie osobiste, dlatego skrytykowałam rozkminy na temat jego orientacji a także dzieciństwa, więc to

jak masz więcej informacji o życiu osobistym Leonardo da Vinciego to możesz je przesłać do
  • Odpowiedz
Środek jest praktycznie cały o Leonardo - malarzu, co mnie rozczarowało.

I właśnie nie interesowało mnie za bardzo jego życie osobiste,


Skoro nie o malarzu, skoro nie życie osobiste to o czym chciałaś przeczytać?

możesz sobie darować.
  • Odpowiedz
@DragonEW: Czyli po prostu chciałeś mi dosrać i akurat trafiło na tę recenzję a wystarczyło dać na czarno ¯\_(ツ)_/¯

Udanej gry i mniej nadinterpretacji na przyszłość ;)
  • Odpowiedz
@DragonEW: A to nie wiedziałam, nie znam się na grach i na tym jak one wyglądają od strony praktycznej, jednak wiem, że miałeś się relaksować i se odpuścić strzępienia na mnie języka a tu proszę.
  • Odpowiedz