Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery

Cześć, nigdy wcześniej nie robiłem stress testów, więc chciałbym zasięgnąć rady.
Używając B560 Aorus PRO AX, i7 10700kf (nic nie kręciłem) i Noctua NH-D14 uruchomiłem Blend torture test z Prime95 na 5 godzin i obserwowałem temperatury CPU w HWMonitor, które przedstawiają się następująco (załączam tez zrzut):

- spoczynek mniej więcej ~30 stopni
- podczas testu większość czasu temperatury oscylowały 60-70 stopni
- co jakiś czas zdarzały się kilku/kilkunastosekundowe przypadki , że temperatury skakały do nawet 95 stopni

Jest to nowy sprzęt, więc zastanawiam się czy powinienem się martwić tymi chwilowymi skokami, czy to normalne? Podczas "tortur" komputer nie resetował się, nie zawieszał, generalnie nie działo się z nim nic niepokoojącego prócz tych krótkich skoków.

Z góry dzięki za wszelkie informacje.
TrueGrey - #pcmasterrace #komputery

Cześć, nigdy wcześniej nie robiłem stress test...

źródło: comment_16279968830fQLNjxGI3a2gOGrLZhNA2.jpg

Pobierz
  • 35
@loucas: Też wydaje mi się to "podejrzane", co prawda jak wspomniałem są one kilkusekundowe, w porywach kilkunasto i komp się ani razu nie wysypał, a że się nie znam, to pytam ;)
@TrueGrey: Możesz spróbować klasycznie - wymiana pasty termoprzewodzącej (tylko jakieś z lepszej półki cenowej, bo jednak trzeba parę stopni zejść). Ewentualnie możesz też pobawić się w rozmieszczenie ciśnienia powietrza wewnątrz obudowy. Wbrew pozorom to także ważna sprawa, która ma wpływ na temperaturę. Na YouTube powinny być poradniki i wyjaśnienia.
@loucas:

Możesz spróbować klasycznie - wymiana pasty termoprzewodzącej


Komp jest nowy, pasta też świeża (Noctua NT-H1).

@keeper772:

Masz wykres z testu z częstotliwości taktowania w czasie


Chciałem dokopać się do jakiś wykresów i HWMonitor chyba nie ma takiej opcji, bo nic nie zdziałałem.

Może throtluje cały czas i czasami tylko pracuje na 100% i wtedy się przegrzewa i znowu spada


Po wyczyszczeniu min/maxow na ostatnią godzinę użycie (utilization) CPU wskazywało
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@TrueGrey: No nie bardzo się zgadza. Twój procek w momencie robienia screena pobiera 90 w mniej niż w szczycie. To samo z napięciami, są mniejsze niż maksymalne. Sugeruje to, że procek pracuje w zbyt wysokiej temperaturze i żeby się nie zjarać zmniejsza taktowanie->napięcie->pobór mocy-> temperaturę. Zrób test power supply z 10 minut w occt i podrzuć zdjęcie raportu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@TrueGrey: doczytałem podlinkowany artykuł. Wychodzi na to, że Twój procek przegrzewa się w trybie boost. Mi osobiście byłoby szkoda gdybym nie mógł skorzystać z tej bonusowej wydajności z powodu tenperatur.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@TrueGrey: chłodzenie jest do 140w, jak wchodzi na boost to za słabe jest. Możesz rozważyć wymianę na coś co obsłuży te 220 w w peaku i może wtedy uda się utrzymaćc cpu w ryzach w boostcie cały czas.
@keeper772:

chłodzenie jest do 140w


To akurat zależy od sklepu, niektóre podają 140 inne 220, sama Noctua podaje swój "ranking" i ten model jest u nich trzecim najmocniejszym 160 (gdzie 180 ma najlepszy), więc trochę bym się zdziwił gdyby nie dawało rady, tym bardziej, że zawsze uważałem to za topową firmę od chłodzenia.
@TrueGrey: Uważam że to nie jest kwestia pasty termoprzewodzącej i samo chłodzenie powinno dawać radę. Składałeś je osobiście czy robił ci to serwis x-komu/moreli/lokalny? Mógłbyś sprawdzić czy jest dobrze przymocowane i dokręcić śruby jak gdzieś jest luz (ale nie ponad normalny limit kiedy po prostu stają w miejscu). Jeżeli to kwestia pasty to trzeba by ogarnąć GC Extreme albo Kryonauta. Z tym, że tego drugiego 50% na rynku to podróbki, o
@XkemotX: Sam składałem, bo chciałem mieć pewność, że dostanę zaplombowany sprzęt ;)

No właśnie zastanawiam się czy to może być kwestia źle dokręconego heatsinka (a może pasta źle się "rozlała"), najwyżej zdejmę i założę jeszcze raz.
@TrueGrey: Jak nałożysz za mało to ma to drastyczny wpływ na działanie. Jak za dużo to nie ma aż takiej różnicy czy znaczenia i wtedy się zostawia, bywa. Najlepiej nałożyć X albo kropkę wielkości groszku na środek i tyle.

^ w razie gdybyś nie wiedział

Zobacz też jak procesor działa poza Prime95 bo taki stress test żyłuje je do 101% możliwości której nie osiągną nawet jak odpalisz dwa Cyberpunki na raz.