Wpis z mikrobloga

Są tu jacyś pracownicy gis? Plany zagospodarowania, uwarunkowania, kierunki zmian, bufory, pasy techniczne itd itp
Pracowałem w tej branży kilka lat temu jednak zrezygnowałem ze względu na niewielkie zarobki i firmę bez perspektyw. Teraz mam okazję wrócić. Mam mentora który mnie wprowadzi w #qgis. Mam trochę doświadczenia z bazą PostgreSQL i jakimiś starymi programami jak mapinfo, arcgis i coś tam jeszcze było.
Jak teraz wygląda ta branża? Można jakoś zarobić? Jest dużo roboty? Szanse na rozwój?
#gis #geodezja
  • 7
  • Odpowiedz
@invit: IMO są perspektywy bo szczególnie branża infrastruktury liniowej przechodzi z czystego CADa albo na same GISowe rozwiązania albo hybrydowe. Będąc branżowcem i znając się na GISie robota jest, szczególnie jeśli będziesz potrafić kolegom pokazać jak sobie mogą ułatwić życie korzystając z możliwości jakie daje GIS. Znając się na GISie dość szeroko (czyli nie tylko QGIS, ale np. QGIS + PostGIS od strony zarówno analiz przestrzennych jak i administracja bazą żeby
  • Odpowiedz
@Drmscape2: brzmi to całkiem obiecująco, podobno nawet współpraca z urzędami na płaszczyźnie cyfrowej jest co raz łatwiejsza ( ͡° ͜ʖ ͡°) dodatkowo jest spora szansa że nadchodzący fundusz odbudowy wpakuje dużo pieniędzy w inwestycje oraz nowoczesne rozwiązania.
Chciałbym właśnie wkręcić się w postgisa bo wydaje mi się że ze znajomością samego qgisa czy arcgisa można zostać co najwyżej etatowym klikaczem.
  • Odpowiedz
ze znajomością samego qgisa czy arcgisa można zostać co najwyżej etatowym klikaczem.


@invit: dokładnie tak jest. Nie jest to też jakaś ujma bo klikacze też są potrzebni, a w takim Jacobsie nawet klikacze godziwe pieniądze dostaną, ale nie jest to ambitna robota.

Jak się ogarnia GIS na tyle, żeby problemy czysto branżowe umieć sprowadzić do problemu GISowego, rozłożyć to na czynniki pierwsze, zaproponować rozwiązanie i je wdrożyć, to jest to zdecydowanie
  • Odpowiedz
@invit: Znaczy wydaje mi się, że idziesz albo w informatykę (bazy danych, skrypty, geoportale) i to jest tak naprawdę czyste IT, więc warunki pracy (i płacy) są jak w IT, albo idziesz w wykorzystywanie branżowe narzędzi gis, ale tutaj potrzebujesz też wiedzy branżowej (często też formalnego wykształcenia) (planowanie przestrzenne, ochrona środowiska, infrastruktura techniczna, zarządzanie systemami itd.) i niestety zarobki są takie jak w danej branży.
  • Odpowiedz
bo klikacze też są potrzebni, a w takim Jacobsie nawet klikacze godziwe pieniądze dostaną


@Drmscape2: Z czystej ciekawości, kojarzysz jakie to mogą być widełki?
  • Odpowiedz
@gobi12: Przed pandemią specjalista GIS w Jacobsie to było coś koło 4,5 - 7k brutto. Natomiast oni tam mają taką politykę, że wolą pozwolić odejść pracownikowi niż inwestować w jego rozwój i zatrzymanie go na dłużej.
  • Odpowiedz
@Drmscape2: sam kiedyś byłem takim klikaczem i niskie płace sprawiły, że zacząłem jeździć za granicę. Nie widziałem szansy na rozwój. Klikacz miał być od klikania, a pan dyrektor projektu od rzeczy bardziej skomplikowanych jak np referowanie rastra :) i za nic nie chciał nikomu oddawać swoich kompetencji. Firma padła w rok po moim odejściu.
@gobi12: zdecydowanie bardziej chciałbym podążać pierwszą ścieżką jednak okazji żeby się wkręcić do odpowiedniej pracy, gdzie
  • Odpowiedz