Wpis z mikrobloga

  • 15
832 + 1 = 833

Tytuł: Martwe dusze
Autor: Mikołaj Gogol
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★

Bardzo ciekawy zamysł na fabułę - mamy tu historię Cziczikowa, porządnego, ale dość przeciętnego mężczyzny, który objeżdża okoliczne wsie i szuka martwych dusz chłopów. Ktoś na lubimyczytac zwrócił uwagę na to, że pomysł prawdopodobnie wziął się z tego, że w dawnych czasach w Rosji w ramach podatku pogłównego ziemianin płacił podatki na każdego chłopa, martwego czy żywego.

Autor w satyryczny sposób ukazuje ówczesną biurokrację, ale też ogólnie opisuje przywary Rosjan. Zwraca uwagę na korupcję, skąpstwo, próżność, nieprzyznawanie się do błędów, skłonność do awantur i na wiele innych rzeczy.

Do skończenia książki zmotywował mnie właściwie tylko główny koncept. Powieść dość męcząca, Gogol ma bardzo specyficzny, archaiczny, gawędziarski styl wzbogacony opisami sięgającymi po kilka stron. Sama fabuła jest prosta i niewiele się w niej dzieje, autor zdecydowanie bardziej skupił się na postaciach. I faktycznie, spotkania głównego bohatera z właścicielami ziemskimi były dość ciekawe, bo postacie miały wiele do powiedzenia, ale po tym segmencie jest już tylko gorzej.

Doceniam dorobek tego pisarza, widzę np. Jego wpływ na styl Dostojewskiego (po pierwszych stronach miałam flashbacki z „Idioty”), ale po prostu nie jest dla mnie. Widzę, że wielu osobom akurat podoba się jego kwiecisty, pełny dygresji, z częstymi zwrotami do czytelnika styl, więc po prostu trzeba samemu spróbować, żeby się przekonać, czy to jest pisarz dla was. Ja wracam do bardziej współczesnej literatury rosyjskiej.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
Wypok2 - 832 + 1 = 833

Tytuł: Martwe dusze
Autor: Mikołaj Gogol
Gatunek: literatura ...

źródło: comment_16199758005KjCHWrajI2NJzpIcf3LXO.jpg

Pobierz
  • 4